Pakowanie przedmiotów - Artykuły elektroniczne

Dodano: Wednesday, 29 March 2023 o 13:10  
W kolejnej części naszego poradnika przedstawiamy kilka wskazówek praktycznych odnośnie wysyłki artykułów elektronicznych, a także sprzętu RTV/AGD.

                                              
Artykuły elektroniczne małych rozmiarów, na przykład zamówione w internetowym sklepie drobne części zamienne, powinny bezpiecznie i cało dotrzeć do odbiorcy, kiedy będą opakowane w mocną kopertę wyścieloną folią bąbelkową. Tego typu małe wysyłki opłaca się realizować za pośrednictwem tradycyjnej poczty, listem poleconym.


Artykuły o gabarytach większych, sprzęt RTV/AGD, jak również te bardziej podatne na uszkodzenia, należy na czas transportu zabezpieczyć folią bąbelkową, styropianem, formą piankową lub piankami, a najlepiej jeśli użyjemy w tym celu opakowań oferowanych przez producenta, dostosowanych do specyfiki określonego artykułu.


Pamiętajmy, aby zachować oryginalne opakowanie produktu na czas objęty gwarancją – w wypadku reklamacji bezpiecznie odeślemy go do serwisu.


Jeżeli zamierzamy wysłać baterie, weźmy pod uwagę, że obecnie dostępnych jest wiele ich rodzajów - a niektóre podlegają przepisom dotyczącym transportu materiałów niebezpiecznych i mogą być przesyłane wyłącznie przez autoryzowanych nadawców.

Używane powszechnie ogniwa suche (np. baterie typu AA, C, D) mogą nie podlegać przepisom dotyczącym towarów niebezpiecznych.

Inny rodzaj baterii to te stosowane w komputerach, telefonach komórkowych, aparatach fotograficznych itp. będące źródłem zasilania, które można ponownie ładować. Są to tzw. baterie litowe i litowo-jonowe, a w przypadku ich wysyłki stosuje się odrębne, szczególne przepisy (z uwagi na zagrożenie pożarowe, jakie stwarzają w wyniku upuszczenia lub zgniecenia).


Ważne! Wszystkie baterie mogą powodować pożar na skutek spięcia, jeśli baterie i styki nie są zabezpieczone.


Przesyłając baterie, pamiętać należy o kilku zasadach bezpieczeństwa:

1.    Należy zabezpieczyć wszystkie styki przed spięciem (okryć je materiałem izolacyjnym, stosując np. taśmą izolacyjną i umieszczając każdą z baterii w oddzielnej plastikowej torbie).

2.    Baterie należy opakować chroniąc je przed zgnieceniem i przesuwaniem się podczas transportu.

3.    Przedmioty metalowe i wszystkie inne materiały mogące spowodować spięcia na styku baterii należy umieścić w bezpiecznej od nich odległości, np. wkładając do oddzielnego pudełka.

4.    Nigdy nie należy przesyłać wycofanych lub utylizowanych baterii drogą powietrzną!



Elementy elektroniczne wymagające naprawy – na przykład telefony komórkowe czy komputery wysyłane do serwisu, powinny być wysyłane bez baterii lub akumulatorów!




Jak zapakować inne przedmioty:

Pakowanie przedmiotów – Lampy
Pakowanie przedmiotów – Rowery
Pakowanie przedmiotów – Rośliny
Pakowanie przedmiotów – Wózki dziecięce
Pakowanie przedmiotów – Artykuły szklane
Pakowanie przedmiotów – Informacje ogólne
Pakowanie przedmiotów – Opony samochodowe


Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena