Jak wysłać paczkę Pocztą Polską?

Dodano: Wednesday, 10 August 2011 o 11:16  
Przesyłki pocztowe nadal są dużo tańsze niż usługi kurierskie. Z tego powodu nadal wiele osób wybiera ten rodzaj wysyłki. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób, które bardziej cenią sobie niską cenę niż terminowość i bezpieczeństwo. Jeśli nie wiesz jak wysłać paczkę za pośrednictwem Poczty Polskiej kieruj się poniższym poradnikiem.

Rodzaje paczek pocztowych

Poczta Polska posiada w ofercie kilka rodzajów paczek. W zależności od szybkości doręczenia wyróżnia się paczki ekonomiczne i priorytetowe. Paczki ekonomiczne powinny być doręczane w trzecim dniu licząc od dnia następnego po dniu nadania. W przypadku paczek priorytetowych powinny one dotrzeć do adresata następnego dnia po dniu nadania, jeśli nastąpiło ono do godziny 15.00. Należy jednak podkreślić, że są tojedynie terminy przewidywane, a nie gwarantowane. O tym, czy paczka ma mieć status ekonomicznej czy priorytetowej decyduje nadawca.
Niezależnie od tego czy wybrano opcję ekonomiczną czy priorytetową można zadeklarować wartość przesyłki. W przypadku jej uszkodzenia wartość ta będzie podstawą do wyliczenia odszkodowania.
Ze względu na wagę przesyłki wyróżniamy zwykłą paczkę pocztową, która waży do 10 kg oraz paczkę pocztową PLUS, która mieści się w przedziale 10-30 kg.

Instrukcja wysyłania

  1. Przesyłkę należy zapakować tak, aby nie uległa zniszczeniu podczas transportu. Więcej informacji na temat bezpiecznego pakowania znajdziesz w poradzie „Zasady pakowania przesyłek”. Ważne jest, aby na opakowaniu możliwe było umieszczenie adresu pomocniczego i innych oznaczeń. Najlepiej, jeśli będzie to szary karton bez żadnych napisów czy nalepek. Jeśli nie dysponujemy  kartonem, możemy zawinąć oryginalne opakowanie towaru w papier pakunkowy.
  2. Na opakowaniu należy wyraźnie napisać adres odbiorcy i nadawcy. Mimo, że należy go również podać na druku warto zrobić to również tutaj. W przypadku zagubienia druku naszą paczkę będzie można łatwo zidentyfikować.
  3. Tak przygotowaną przesyłkę zanosimy na pocztę. W każdej placówce znajduje się miejsce, gdzie można pobrać różnego rodzaju druki. Druk na paczkę krajową widoczny jest na rysunku poniżej. Jeśli nie znajdziemy leżącego druku możemy o niego poprosić w okienku.
  4. Na druku wypełniamy żółte pola. W górym lewym rogu piszemy adres nadawcy, czyli nasz. Możemy również podać swój numer telefonu. W polu poniżej możemy zadeklarować wartość przesyłki. Wypełnienie tego pola nie jest jednak konieczne. Poniżej możemy wybrać dodatkowo płatne opcje dysponowania przesyłką w przypadku jej niedoręczenia. Możemy zażądać zwrotu do nadawcy lub zmiany adresu. Poniżej należy koniecznie podpisać się pod oświadczeniem, że paczka nie zawiera rzeczy niebezpiecznych i wyłączonych z przewozu pocztowego. Na samym dole możemy wybrać dodatkowe opcje przesyłki: priorytet, potwierdzenie odbioru, post restatnte czy zadeklarowaną wartość, jeśli wpisaliśmy ją w polu powyżej. W dużym polu po prawej stronie wpisujemy adres odbiorcy. Ważne, żeby mocno przyciskać długopis przy wypełnianiu tego druku, ponieważ napisy muszą przekalkować się na drugą stronę.
  5. Wypełniony druk i przesyłkę należy przekazać w okienku pocztowym. Opłata będzie zależała od wagi paczki i wybranych opcji. Po zapłaceniu otrzymamy potwierdzenie nadania w postaci jednej kopii wypełnionego druku. Należy je zachować do momentu, aż paczka dotrze do adresata.
Komentarzy (22)
Maciej kacprzak
Tuesday, 25 October 2022 o 17:24
Omijamy Pocztę Polską moja nadana paczka priorytetowa wędruje wcale jej nie spieszno by dotarła na nastep y dzień. Przesyłka nadana 8:30 tuż po otwarciu punktu minęły pełne dwa dni a przesyłka wędruje hmmm utknęła na punkcie przeładukowym i nikt nic nie wie.
Omijamy szerokim łukiem takich kurierów jaki jest Poczta Polska
Wżcie się do pracy bo konkurencja was pochłania
Wednesday, 21 September 2022 o 12:48
Paczkomaty bardzo ułatwiają wysyłkę paczki.Bez konieczności wypełniania tych wszystkich formalności
Weronika Kuczyńska
Tuesday, 16 November 2021 o 17:38
Jak imie jest nie Polskie A chce wysłać prezent to jak mam tą paczkę nadac ?
Wednesday, 26 June 2019 o 09:51
Obecnie ceny przesyłek na poczcie są tak wysokie że chyba lepiej korzystać z innego kuriera niż samej poczty. Od 1 kwietnia podrożały ceny nawet o 40% na przykład na listy polecone u tych oszustów - obecnie polecony jest droższy niż paczka pocztowa.
Oszukany klient
Thursday, 28 March 2019 o 13:43
Zgodzę się z przedmówcą, też wysyłam przez stronę Zlapkuriera.pl. Jakiś czas temu zadzwoniła do mnie pani z ofertą, założyłam sobie u nich konto i jestem mega zadowolona. Strona prosta w obsłudze, kurierzy przyjeżdżają na czas po odbiór. Ceny też bardzo dobre. Polecam.
Edyta B
Wednesday, 06 February 2019 o 14:08
Poczta raczej nie wysyłam, chyba że listy polecone, a to i tak sporadycznie. Ze swojej strony mogę polecić dobrego brokera https://zlapkuriera.pl/ Nie mam u nich żadnych limitów do wysyłki, ceny mają przystepne - niższe niż jak się wysyła bezposrednio kurierem a dodatkowo zamawiam u nich darmowe foliopaki i etykietki na dokumenty. Obsługa tez jest na dobrym poziomie.
widz
Thursday, 03 January 2019 o 17:55
Już dwa razy miałem przygodę z gabarytem ,sam także mierzyłem paczkę .Na oko pocztowianka oceniła większy gabaryt .Dwa zeta więcej .Dodatkowo nie można umie**** napisów typu Szkło .ostrożnie itp (znaczy można) za dopłatą ,a ciekawe jak nakleję napis "zużyte pieluchy" ;p .Należy brać ze sobą miarę i cennik opłat.W razie oporu wzywać kierownika ,mimo wielkiej kolejki ;]
seba
Monday, 26 December 2016 o 00:44
A jak odebrać pieniądze lisztonosz przynosi jeśli sie wysłało za pobraniem
ola ola
Monday, 24 October 2016 o 15:27
Przed chwilą wróciłam z poczty. Chciałam wysłać kurtkę listem poleconym, jeszcze przed wyjściem z domu dokładnie sprawdziłam czy się zmieści w gabarycie B. Suma wymiarów ma nie przekraczać 900mm, u mnie suma miała 820mm. Największy z wymiarów nie może przekraczać 600mm, mój największy wymiar miał 430mm. Pani w okienku zaczęła prawie że na mnie krzyczeć, że to nie jest list tylko paczka, że listonosz nie wsadzi tego w żadną kopertę (gdzie ja odziwo jakoś włożyłam kurtkę w kopertę i wcale nie była ona największą z dostępnych kopert) Pani z okienka nie zmierzyła nawet mojej przesyłki tylko od razu uznała ją jako paczkę, pomimo moich uwag, że spełnia wymogi listu o gabarycie B. Tak oto musiałam zapłacić więcej ze względu na lenistwo (?) chamstwo Pani z okienka. Jeżeli ktoś nie jest odpowiednio kompetentny, to niech nie zajmuje się sprawami, na których się do końca nie zna.
mirosław nieczyporowski
Monday, 19 September 2016 o 21:25
mądre rady
Adam
Tuesday, 05 July 2016 o 18:11
Poczta Polska mnie bardzo zawiodła bo nigdy nic nie doszło na czas a jak zamówiłem wiewiórkę i została wysłana kurierem to myślałem ze w kilka godzin zostanie przywieziona na miejsce a ona została potraktowana jak zwykła przesyłka i z Poznania do Łodzi jechała dobę. Teraz nic im nie powierzę. Ostatnio musiałem przewieść na działkę sporo mebli i sprzętu AGD to wynająłem prywatną firmę mw-spedition bo sporo osób mi ją polecało i ta firma przetransportowała mi meble na działkę szybciej niż nasza poczta żywe zwierzę. (Wiewiórka ma się dobrze i to nie był mój pomysł żeby wysłać ją Poczta Polską)
Natalia
Saturday, 23 April 2016 o 21:54
Super wszystko opisane! :)
Karolina
Tuesday, 19 April 2016 o 12:15
Świetny opis.
Wszystko zrozumiałe.
Super!!!!!!
Marta Marta
Sunday, 15 November 2015 o 13:27
Czy jesli mam 13 lat, to moge sama wyslac paczke?
Marta Marta
Sunday, 15 November 2015 o 13:26
Czy jesli mam 13 lat, to moge sama wyslac paczke?
bartez-79
Tuesday, 23 September 2014 o 20:36
Jestem zwolennikiem Poczty Polskiej wysyłka dziś o godzinie 18:00 dostarczono dnia następnego godz. 18:50 - cena 16,54 przy wadze przesyłki 1,90 kg. Podana cena zawiera powiadomienie sms o dostarczeniu przesyłki. Cóż więcej potrzeba do pełnej satysfakcji?
POZDRAWIAM
Dominik Jędrzejak
Thursday, 03 July 2014 o 08:51
Witam.
Jeśli chodzi o wysyłąnie paczek zagranicznych to ja wysyłam za pośrednictwem firmy z Zielonej Góry eurobox 24 . Ceny naprawdę są przystępne. Szybko, sprawnie, i co najważniejsze dla mojego sklepu internetowego TANIO. Z czystym sumieniem polecam.
Wednesday, 27 February 2013 o 13:16
PS: Pani Joanna ma rację wbrew temu co garbus sugeruje. Gdybym chciał sprzedać sojego Nikona i wysłać pocztą to chcąc to zrobić bezpiecznie czyli deklarując wartość (do ubezpieczenia) to za paczkę zapłaciłbym prawie 40zł!!! Za taką kasę kurierem wyślę 20 takich aparatów!
Wednesday, 27 February 2013 o 13:11
A ja się zgadzam z Joanna 25. Paczki do 30kg firma przedósemką ;) (wiadomo o co chodzi) zabiera od nas po 20-30zł, poczta chciała nas kroić w setkach. Poczta priorytet idzie minimum dwa dni a kurier dowozi towar do klienta niekiedy w 16 godzin! Chrzanię ten komunistyczny moloch jakim jest poczta i niech rozwija się im konkurencja. W końcu InPost i kurierzy tak zejdą z cen że skończy się monopol Poczty Polskiej i padnie ona na pysk. Po grzyba mam stać godzinami w kolejkach jak opłaty robię w Żabce a po paczki kurier sam podjeżdża? Listy papierowe są już wypierane przez e-mail a więc klasyczna poczta jest tak potrzebna jak zeszłoroczny opad liści z jesieni. Niech spadają na drzewo z ich cenami i opóźnieniami. Wolę kurierów.
ja
Monday, 10 September 2012 o 21:55
Joanna ma rację, kurierem taniej - niecałe 16 zł, kto nie wierzy nie sobie wygogla
garbus
Saturday, 18 August 2012 o 07:42
joanna25
jestes glupia i a wielkosc tej glupoty jest kosmiczna
Joanna 25
Friday, 23 March 2012 o 00:50
Tylko nie Pocztą Polską. Ceny mają jak z kosmosu, za mały aparat fotograficzny zawołali 35zł, śmiech na sali. W takiej chwili zajrzałam do internetu i trafiłam na wysyłamtaniej, zamówiłam wysyłkę za 16 zł czyli prawie o połowę taniej, kurier zjawił się pod moje drzwi i dowiózł wszystko szybko i na czas. Na poczcie tylko straciłam czas.
Dodaj swoją opinię
Ocena