Jak uniknąć dopłat do przesyłek i kar?

Dodano: Friday, 08 March 2013 o 11:42  
Fora internetowe zapełnione są wpisami niezadowolonych klientów firm kurierskich, którzy zostali obciążeni niespodziewanymi dopłatami do wysłanych przez siebie przesyłek. Ich zaskoczenie wynika z tego, że takie wezwania do zapłaty dodatkowej sumy przychodzą często z pewnym opóźnieniem i bez szczegółowego wyjaśnienia,na jakiej podstawie został naliczone. W ostatnich miesiącach takich spraw jest coraz więcej, ponieważ niektóre firmy kurierskie (np. UPS) wyposażyły się w skanery optyczne i zaczęły dokładnie weryfikować rozmiary i wagi wszystkich przesyłek. Co więc zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i nie dopłacać do przesyłek?
 

Prawidłowe wymiary i waga

Przede wszystkim należy rzetelnie podawać wszelkie wymagane przez przewoźnika parametry przesyłki. Przed wysłaniem paczki należy ją dokładnie zmierzyć i podać te wymiary przy zamawianiu usługi. Nie należy wymiarów zaniżać. Oczywiście, można pomyśleć, że 2-3 cm w jedną czy drugą stronę nie powinno robić dużej różnicy. Tak też z reguły jest, że o parę centymetrów większa paczka nie jest dużo droższa. Problem zaczyna się jednak, kiedy przesyłka jest spora, a jej wymiary są na granicy między standardem a niestandarem. Wtedy zaniżenie wymiarów nawet o 1 cm może skutkować dopłatami w wysokości kilkuset złotych. 
 

Dozwolone towary

Nie warto również przesyłać rzeczy, które są zabronione w regulaminie firmy kurierskiej. Jeśli taki fakt wyjdzie na jaw, przewoźnik może nałożyć karę na nadawcę. Oczywiście, jeśli takie przedmioty ulegną zniszczeniu w transporcie nie można również liczyć na odszkodowanie. 
 

Odpowiednie opakowanie

W kwestii dopłat duże znaczenie ma również sposób zapakowania przesyłki. Dopłat unikniemy, jeśli opakujemy ją w zwykły karton. Wszelkie folie czy gumy są czasami uznawane za opakowania niestandardowe i doliczane są z tego powodu opłaty.
 
Pamiętajcie więc, że czasami „naginanie” rzeczywistości przy podawaniu danych o przesyłkach kurierskich może skutkować wysokimi dopłatami. To, że kilka razy komuś udało się oszukać firmę kurierską, nie znaczy że zawsze tak będzie. Warto też wiedzieć, że nawet jeśli kurier przyjmie przesyłkę do transportu, to nie znaczy to, że jest ona zgodna z regulaminem i wszystko jest w porządku. Dlatego najbardziej opłaca się znać regulamin i cennik przewoźnika oraz być uczciwym.
Komentarzy (1)
Jarosław Bąbel
Tuesday, 31 July 2018 o 13:27
Aaale odkrywcze...
Dodaj swoją opinię
Ocena