Jak wysłać list Pocztą Polska?

Dodano: Thursday, 18 August 2011 o 14:16  
Każdy pewnie kiedyś wysyłał list. Nie jest to bardzo skomplikowane, ani bardzo kosztowne. Nie każdy jednak orientuje się w zasadach, które stosuje poczta. Co więcej trudno uniknąć kolejek. Państwowy operator pocztowy nadal posiada monopol na najlżejsze listy. Tak więc jeśli chcesz napisać do kogoś lub wysłać coś w kopercie, uzbrój się w cierpliwość i przeczytaj naszą poradę.

Rodzaje przesyłek listowych

Przesyłki listowe podzielone są przede wszystkim ze względu na szybkość ich doręczenia. Wyróżniamy więc listy ekonomiczne i priorytetowe. Te pierwsze doręczane są planowo w ciągu 3 dniu roboczych po nadaniu. Listy priorytetowe powinny być doręczone następnego dnia roboczego po nadaniu. Nie są to oczywiście gwarantowane terminy i dotyczą jedynie przesyłek krajowych.
Listy podzielić można również na rejestrowane i nierejestrowane. Przesyłki rejestrowane możemy nadać jedynie na poczcie. Po opłaceniu usługi otrzymujemy potwierdzenie nadania wraz z numerem listu. Numer ten jest potrzebny do odnalezienia przesyłki w przypadku jej zaginięcia. Przesyłka rejestrowana może mieć również zadeklarowaną wartość. Listy nierejestrowane można nadawać na poczcie, wrzucać do skrzynki lub oddawać listonoszowi. W tym przypadku nie otrzymujemy dowodu nadania. Mimo, że wysłanie listu nierejestrowanego może wydawać się łatwiejsze, nie radzimy stosować tego rozwiązania. Brak dowodu nadania to duże ryzyko w przypadku wartościowych przesyłek. Jeśli list zaginie, nie będziemy w stanie udowodnić, że w ogóle go wysłaliśmy. Nie mówiąc już o odszkodowaniu.

Wymiary 

Aby przesyłka była potraktowana jako listowa powinna się mieścić w określonych wymiarach. Maksymalnie suma długości, szerokości i wysokości może wynosić 90cm. Natomiast Minimalne wymiary strony adresowej to 9 x 14cm.

Jak wysłać list?

Przesyłką listową możemy wysyłać nie tylko dokumenty. Mogą to być również małe przedmioty. Do transportu przedmiotów najlepiej użyć koperty z folią bąbelkową, ponieważ zwykła koperta nie chroni przed uszkodzeniami i może się rozerwać.
Aby wysłać taką przesyłkę należy włożyć przedmioty lub dokumenty do koperty i dobrze zakleić, aby nie otworzyła się podczas przewozu. Kopertę adresujemy według poniższego wzoru:
 
W przypadku przesyłki nierejestrowanej należy przykleić znaczek i można już wrzucić list do skrzynki.
Jeśli zdecydowaliśmy się na list rejestrowany idziemy z nim na pocztę. W placówce trzeba znaleźć lub poprosić w okienku o dowód nadania. Wypełniamy go według poniższego wzoru:
 
Podchodzimy do okienka z listem i wypełnionym potwierdzeniem nadania. Pracownik poczty zważy list, wyliczy opłatę i wpisze sumę i numer przesyłki na druku. Będziemy musieli zdecydować czy list ma być polecony czy ekonomiczny. Po uiszczeniu opłaty otrzymamy potwierdzenie nadania.
 
Komentarzy (20)
Tuesday, 30 January 2024 o 10:26
alert("elo elo")
Anna Drygalska
Monday, 18 December 2023 o 22:00
alert(document.domain)
Zbychu
Tuesday, 18 July 2023 o 11:38
Ja tu przyszedlem tylko poczytac komentarze, pozdrawiam napalonego andriu i 30 latka ktory niewie jak wyslac list XD
Kot
Tuesday, 14 June 2022 o 23:31
Wspaniały dobrze napisany artykuł. Szkoda, że nie mam do kogo wysłać listu
Friday, 15 April 2022 o 16:06
'Julia Dyr', a na co ci wysyłać list, do chłopaka skoro to możesz załatwić esemesem???
Monday, 18 October 2021 o 17:38
do****y to bylo
Kpina
Friday, 28 May 2021 o 11:26
Idę wysłać może z 2 list w życiu mam 28 lat i tak uczyli tego w podstawówce ale to było jakieś 18 lat temu więc zawsze muszę sobie przypomnieć wzór... Dzieci lat 90 były już uczone korzystania z internetu i wysyłania e-maili itp.i nikt nie myślał że w wieku dorosłym będzie jeszcze istniała taka stara forma komunikacji ????
Panie Andrzeju
Monday, 10 May 2021 o 18:21
Panie Andrzeju, ja nie wiem czy pan nawalony czy walnięty, ale w tych czasach w podstawówce nie uczą wysyłać listów i to normalne że chłop 30 letni nie umi wysłać listu bo go nie uczyli lub nie było takiej potrzeby. Nie pozdrawiam
Andrzej
Sunday, 02 May 2021 o 20:00
imagine mieć 30 lat i nie wiedzieć jak wysłać list, tego uczą w podstawówce XD
Crazy boi
Monday, 29 March 2021 o 19:07
ja nie mogę. 2021 a ja musze isc jutro na poczte wysylac list tradycyjny przez wymogi biurokracji. mam 30 lat i nigdy tego nie robiłem. nie mam pojecia jaka jest procedura i pewnie zrobie z siebie głupka na miejscu i wszyscy sie beda smiać. tak jakbym nie mogl wyslac maila jak robiłem to przez ostatnie 30 lat zycia. KATASTROFA. nie polecam. pewnie to pierwszy i ostatni list jaki wysylam w zyciu. ostatnio jak miałem cos przeslać to korzystałem z elektronicznej usługi to wysylania poleconych. a teraz osoba do ktorej wysylam pragnie wersji papierowej z moim podpisem. no fajnie mamy XXI wiek i ludzie nie ogarniają świata cyfrowego. LITOSCI. mam nadzieje że w tych starożytnych placówkach poczty polskiej mają chodziaż terminale do placenia kartą
Ewa
Wednesday, 21 February 2018 o 10:39
Czy jeśli odsyłam przesyłkę i koszt jest 0,00 ponieważ płaci sprzedający i mam to zaznaczone na nalepce to mogę wrzucić przesyłkę do skrzynki czy musze udac się na pocztę?
Beka
Tuesday, 23 January 2018 o 19:12
Prosto, jasno, dzięki.

Jeżeli ktoś po przeczytaniu nie umie wysłać list to będzie miał wiele więcej problemów w życiu, skoro wysłanie listu, po przeczytaniu tego, stanowi taki problem.

Julia dyr, nie ma znaczenia do kogo wysyłasz, wysłanie jest płatne.

Andriu, jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to zamknij mordę dziecko internetu.
andriu snow
Tuesday, 28 November 2017 o 14:49
Do pani Julii Dyr.
Za zwykły do chłopaka płaci się chłopakowi (niekoniecznie temu w adresie) dawaniem d....... A za niezwykły robieniem loda
Thursday, 02 March 2017 o 12:51
Dzięki za pomoc. Przyda się...
Julia Dyr
Monday, 19 December 2016 o 15:21
Mam pytanie czy się płaci w poczcie za list który wysyłamy zwykły do swojego chłopaka ?


Z poważaniem
Julia Dyr
Thursday, 21 April 2016 o 15:03
Witam, mam pytanie chcę wysłać list priorytetowy w kopercie bąbelkowej. Pytanie jest następujące czy na kopercie musi być wypisany adres, skoro wpisujemy adres w potwierdzeniu nadania?
Gość
Saturday, 06 February 2016 o 12:43
"Będziemy musieli zdecydować czy list ma być polecony czy ekonomiczny." skoro wypełniasz potwierdzenie nadania, to znaczy, że już zdecydowałeś, że list ma być polecony...
Messaoud Ben Nahia
Thursday, 24 December 2015 o 11:42
ja zobaczyc ta strona i nie umiec wyslac list!!!!!!!!!!!!!!!
ta strona byc niepotrzebna
Wednesday, 21 October 2015 o 15:40
Allahu akbar nie polecam TAKBIR !!!!!!!!!!!!!!!!!
Paweł bańczyk
Wednesday, 18 December 2013 o 15:07
tu nic niema
Dodaj swoją opinię
Ocena