Przesyłka konduktorska – jak skorzystać?

Dodano: Tuesday, 18 September 2012 o 12:26  
Przesyłki konduktorskie przewożone są przez pociągi pasażerskie. Paczki są nadawane i odbierane u kierownika pociągu podczas postojów na stacji. To dobra opcja dla pilnych przesyłek, za które nie chcemy przepłacać. Jeśli chcesz wiedzieć jak skorzystać z tej usługi zapraszamy do lektury.
 

Podstawowe informacje

Istnieje kilka ograniczeń dla przesyłek konduktorskich.
 • Waga do 10 kg,
 • Wymiary maksymalnie 20x40x50cm (w przypadku rulonu 150x20cm),
  * Do przewozu mogą być przyjęte przesyłki o większych wymiarach, ważące do 20kg, jeśli w przedziale jest miejsce na przewiezienie takiej przesyłki.
 • Wartość przesyłki nie może przekroczyć 1200zł,
 • Z przewozu wyłączone są te same przedmioty, co w firmach kurierskich: broń, zwierzęta, rzeczy wartościowe, przedmioty niebezpieczne,
 • Podczas nadania trzeba dysponować odliczoną kwotą opłaty za przesyłkę.


Jak nadać przesyłkę

 1. Jeśli myślimy o skorzystaniu z takiej usługi należy sprawdzić, czy istnieje pociąg przewożący przesyłki i łączący stację nadania ze stacją odbioru. Nie ma bowiem możliwości „przesiadki” przesyłek. Wykaz pociągów znajduje się tutaj. Teraz można przystąpić do przygotowania paczki.
 2. Przesyłkę konduktorską trzeba opkaować tak, aby nie zniszczyła się w transporcie. Następnie należy na opakowaniu wpisać dane nadawcy i odbiorcy (najlepiej z numerem telefonu), nazwę stacji nadania i odbioru oraz zawartość przesyłki.
 3. Paczkę przynosi się na stację i nadaje u kierownika pociągu w przedziale kondutorskim na początku pociągu lub w jego środku. Należy uiścić odliczoną opłatę w wysokości 30 zł. Ta kwota jest stała i niezależna od odległości, jaką paczka ma przebyć.
 4. Koniecznie poinformować odbiorcę przesyłki o tym, kiedy i gdzie będzie ją musiał odebrać.


Jak odebrać przesyłkę

 1. Na stację powinno się dotrzeć przed przyjazdem pociągu, ponieważ z pewnością nikt nie będzie czekał na spóźnialskich. Po jego przyjeździe należy odszukać wagon konduktorski i kierownika pociągu.
 2. Podczas odbioru przesyłki możemy zostać poproszeni o okazanie dokumnetu ze zdjęciem, więc warto mieć przy sobie dowód osobisty lub prawo jazdy.
Uwaga! Nieodebrane przesyłki jadą dalej. Docierają do stacji końcowej pociągu lub do tej, gdzie kończy się usługa przewozu przesyłek.

Paczki można również nadawać i odbierać w stacjonarnych punktach przesyłek konduktorskich. Wiąże się to z dodatkową opłatą w wysokości 11zł zarówno za nadanie, jak i odbiór. Takie punkty dostępne są jednak tylko w Warszawie i Szczecinie.
Komentarzy (16)
Luq
Wednesday, 11 December 2019 o 14:04
coś co jest trudne do znalezienia a bardzo istotne - Pendolino nie przyjmuje przesyłek konduktorskich. Warto wiedzieć, żeby nie biegać na darmo.
Szewczyk Eugeniusz
Saturday, 07 December 2019 o 11:53
Korzystam od dawna.Świetna sprawa jeśli zależy na czasie. Na krótkich odcinkach trochę drogo ale znośnie.Dziś pierwszy co prawda raz zadzwoniła do mnie pani kierownik pociągu z przypomnieniem.uradowało mnie szczególnie bo obawiałem się że nie zdążę,a tak to miałem kontakt. Przydałaby się możliwość powiadomienia w sytuacji awaryjnej i uzgodnienia gdzie przesyłkę zostawić. Pretensji o problem z wydaniem reszty nie rozumiem. Jednymz warunków jest posiadanie odliczonych 30 zl. Czekając można w kasie o to poprosić. Ogólnie polecam
Trafio
Monday, 28 October 2019 o 09:33
Polecam tą usługę, ale na pewno wiele zależy od osoby kierownika pociągu i jego podejścia.
Aga
Tuesday, 17 September 2019 o 21:50
Nie polecam. Stara ****a jak zobaczyła paczkę nieomal zemdlała (malutka koperta) i komentarz " o Jezus Maria" po czy nie przyjęła paczki bo powiedziała, że ona nie będzie teraz szukac pieniędzy do wydania.
Bożena Mikulska
Sunday, 01 September 2019 o 09:44
Ja również trafiłam na niesympatycznego kierownika, który tylko zerknął na paczkę i stwierdził, że niewłaściwie zaadresowana... A jaki byłby problem dopisać coś, co brakuje? Tego nie zaproponował tylko od razu tekst, że tej przesyłki nie weźmie :( Trasa: Warszawa-Jelenia Góra
Edyta B
Friday, 25 January 2019 o 12:59
wczoraj korzystałam z przesyłki konduktorskiej, jestem bardzo zadowolona, miła obsługa, wszystko sprawnie działa, POLECAM!!!
Adam
Wednesday, 25 July 2018 o 16:16
Jaka żenada jprdl, Ci ludzie w ogole nie maja profesjonalizmu w sobie
Katarzyna Widalska
Friday, 24 November 2017 o 15:51
Pomysł dobry, a z realizacją jak zwykle - arogancki konduktor stwierdził, że przyjmie pierwsze trzy paczki, a mojej już nie (była czwarta z kolei) bo mu się nie chce wypełniać dokumentów! Nic dodać nic ująć.
Grażyna Grodecka
Tuesday, 03 October 2017 o 17:09
Witam, nadawałam paczkę z Wrocławia do Warszawy i zapłaciłam 50,00 zł Proszę mi wyjaśnić ile wynosi opłata. 50 zł. Usłyszałam od Kierownika pociągu. Czy ma wplyw jakim pociągiem przesyłam?
Z poważaniem Grażyna Grodecka
Matias
Monday, 18 September 2017 o 16:57
Polecam! Nie ma szybszej metody transportu ważnych rzeczy.
Wojciech Sw
Friday, 08 September 2017 o 08:36
Porażka, po pierwsze paczka przygotowana wg instrukcji www, a na stacji Kierownik pociągu (totalnie arogancki) nie przyjmie bo nie ma adresu nadawcy i odbiorcy (były podane stacje nadania i odbioru), koniecznie chciał telefon nadawcy (był podany telefon odbiorcy wg zaleceń instrukcji www) i wartość przesyłki z zawartością (na stronie www brak wymagania - kierownik ma inny regulamin). Trzeba nadmienić że zanim ludzie wsiedli, wszystkie dane o których powiedział dopisałem ręcznie - mimo to nie przyjął bo już odjeżdża (ludzie nadal wsiadali)... może stała opłata 30zł = 50zł bez reszty... zakończyłaby nadanie przesyłki sukcesem - nie sprawdziłem tej opcji w pociągu (08.09.2017-Elbląg 8:05 - TLK Żuławy nr 58106)
PORAŻKA
Adam Dziadykiewicz
Saturday, 27 August 2016 o 10:09
Korzystam dość często ale co drugi trzeci raz zdarzy się że Pan... kierownik odmówi przyjęcia przesyłki bo pociąg opóżniony a dziś wymyślił że ja chcąc zapłacić banknotem 50zł to stwierdził że nie ma wydać a paczki już miał czyli pieniądze też miał i mógł spokojnie sięgnąć do kieszeni po 20 zł a na końcu dodał że pociąg ma opóżnienie i nie ma czasu . I tak czasami bywa że Pan K... jest po prostu człowiekiem a czasem chamem.
Monika
Monday, 15 August 2016 o 11:29
a ja znowu nie polecam. Przesyłki są niewiarygodnie drogie (ok 10x droższe od poczty polskiej) do odbiorcy przyszła pognieciona, pobrudzona.
Piotr
Monday, 30 March 2015 o 18:15
Korzystam z dobrym skutkiem od wielu lat, bez zastrzeżeń. Problemem jest, gdy pociąg spóźnia się, trzeba wtedy czekać. Ogólnie polecam.
Top-Forest
Sunday, 16 November 2014 o 11:39
Daję jedną gwiazdkę bo coś muszę. Nie polecam, w wyniku opóźnienia pociągu kierownik nie przyjął paczki. Następnego dnia kierownik miał zastrzeżenia do opisu paczki mimo iż była zgodna z instrukcją na WWW. Absolutny brak profesjonalizmu.
erde
Saturday, 21 June 2014 o 11:14
Korzystałem z przesyłki konduktorskiej i u mnie sprawdziła się ta usługa. Dla pilnych przesyłek, na której zależy jest ok. Odbiorca musi być punktualny. Dobrą opcją jest telefoniczny kontakt odbiorcy przesyłki z kierownikiem pociągu. W moim przypadku nie było z tym problemu bo skład konduktorski się nie zmienił.
Dodaj swoją opinię
Ocena