Co się dzieje, jeśli kurier nie zastanie Cię w domu?

Dodano: Tuesday, 10 October 2023 o 11:54  
Wiele osób ma wątpliwości dotyczące doręczenia przesyłek kurierskich. Co się stanie, jeśli kurier nie zastanie nas w domu? Czy będzie próbował doręczyć ją jeszcze raz? Gdzie mogę odebrać niedoręczoną przesyłkę? Jak długo przesyłka będzie czekać na odebranie? Zebraliśmy odpowiedzi na te pytania w jednym miejscu. Teraz możecie być pewni, że uda wam się odebrać przesyłkę na czas.

Czekać czy odbierać osobiście?

Większość firm kurierskich w cenie standardowej przesyłki zawiera dwie lub trzy próby doręczenia. Tak więc jeśli kurier nie zastanie nikogo pod wskazanym na przesyłce adresem zostawia awizo z informacją gdzie można odebrać paczkę i z numerem telefonu, pod którym można się ewentualnie umówić na kolejną wizytę kuriera. Jeśli kurier nie zastanie nikogo przy ostatniej próbie doręczenia, przesyłka najczęściej czeka jeszcze kilka dni na odebranie, a następnie jest odsyłana do nadawcy na jego koszt. Szczegółowe informacje na temat procedur doręczenia w poszczególnych firmach kurierskich zawarte są w tabeli.
Firma kurierska Liczba prób doręczenia Odbiór osobisty Zwrot do nadawcy Inne
DHL 2 Możliwy po pierwszej próbie doręczenia – miejsce podane na awizie Po 7 dniach roboczych od drugiej próby doręczenia Na awizie podany jest termin ponownej próby doręczenia.
UPS 3 W najbliższym obiekcie UPS – do 5 dni po trzeciej próbie doręczenia Po 5 dniach od ostatniej próby doręczenia Przesyłki wymagające płatności przy odbiorze są zwracane natychmiast po trzeciej próbie doręczenia.
DPD 3 Brak możliwości Po trzeciej próbie doręczenia.  
TNT 2 Brak możliwości Po drugiej próbie doręczenia i ustaleniu z nadawcą. Po drugiej nieudanej próbie doręczenia TNT kontaktuje się z nadawcą w celu ustalenia dalszych działań.
Awizo płatne 12,00 zł
Siódemka 2 (druga po uzgodnieniu)  Po pierwszej próbie doręczenia, w miejscu podanym na awizie. Po 3 dniach od następnego dnia po doręczeniu awiza, jeśli brak kontaktu z nadawcą lub odbiorcą Awizo zawiera informacje na temat czasu dokonania kolejnej próby doręczenia przesyłki, kontaktowy numer telefonu oraz adres magazynu, w którym składowana jest przesyłka.
Opek 2 Po pierwszej próbie doręczenia. Po 4 dniach roboczych od pierwszej próby doręczenia. Na wniosek adresata Opek może doręczyć przesyłkę pod inny adres lub przechowywać ją dłużej niż 4 dni.
K-EX 2 Po drugiej próbie doręczenia Po 7 dniach od drugiej próby doręczenia Po pierwszej próbie kurier pozostawia awizo. Przesyłka jest doręczana ponownie drugiego dnia po zostawieniu awiza.
GLS 2 Po pierwszej próbie doręczenia – w punkcie PracelShop  Po 7 dniach od pierwszej próby doręczenia Druga próba doręczenia podejmowana jest po kontakcie telefonicznym ze strony odbiorcy.
Pocztex 2 We wskazanej placówce pocztowej po pierwszej próbie doręczenia  Po drugiej nieudanej próbie doręczenia Firma próbuje kontaktować się z odbiorcą.
Druga próba doręczenia następuje po 3 dniach od pierwszej.

Większość firm kurierskich uznaje również doręczenie innej osobie pełnoletniej zamieszkałej pod wskazanym na przesyłce adresem. Firma GLS stosuje usługę „Doręczenie zastępcze”, która polega na doręczeniu przesyłki osobie trzeciej, obecnej w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca dostawy. Oczywiście opcja taka realizowana jest wyłącznie za zgodą odbiorcy.

Nieregulaminowe doręczenia

Czasami zdarza się, że kurier nie postępuje zgodnie z regulaminem firmy, w której pracuje i np. zostawia przesyłkę pod drzwiami. Klienci sygnalizują również, że tacy pracownicy zgłaszają fałszywe próby doręczenia w czasie, w którym odbiorca był w domu. Może się również zdarzyć, że kurier zostawi przesyłkę u sąsiada bez naszej zgody i wiedzy. Należy wiedzieć, że takie postępowanie jest niedozwolone. Możemy je zgłosić do firmy kurierskiej, która powinna zająć się nieuczciwym pracownikiem.

Co zrobić, aby jak najszybciej odebrać paczkę?

Warto śledzić drogę swojej przesyłki w Internecie. Wtedy możemy się zorientować, kiedy powinna do nas dotrzeć. Dobrym rozwiązaniem jest również podanie swojego numeru telefonu nadawcy. Gdy umieści go na liście przewozowym, kurier będzie mógł się z nami skontaktować i umówić na odbiór przesyłki. Jeśli to zrobimy, odbierzemy paczkę za pierwszym razem i nie będziemy musieli martwić się odbiorem osobistym i zwrotem do adresata.

Marta Piotrowiak 
Alarado.pl
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena