Bezpieczny sposób pakowania mebli

Dodano: Wednesday, 20 August 2014 o 17:15  
Choć wysyłanie mebli kurierem może wydawać się dość niespotykanym pomysłem, to wielu klientów firm kurierskich korzysta z tej możliwości. Aby taka przesyłka została jednak przyjęta przez przewoźnika i dotarła do odbiorcy w idealnym stanie, musi zostać odpowiednio przygotowana. Opisujemy jaki jest prawidłowy sposób pakowania mebli i udzielamy praktycznych wskazówek. 

Paczka kurierska - przygotowanie

Jeżeli waga przedmiotu, który planujemy wysłać, jest mniejsza niż ok. 30kg, to wystarczy znaleźć odpowiedni rodzaj opakowania, np. karton lub skrzynie. Jeżeli jednak waga przedmiotu jest większa, powinien on zostać dostarczony na palecie, do której umocowana będzie przesyłka. 
 
Wybór odpowiedniego opakowania jest niezwykle istotny i właśnie od niego zależy, w jakim stanie przesyłka dotrze do odbiorcy. Wielkość kartonu lub skrzyni musi być dostosowana do wielkości wysyłanego przedmiotu, tak aby w przesyłce znajdowało się jak najmniej pustej przestrzeni. Nie należy jednak używać kartonów o nieregularnych kształtach, gdyż wtedy koszt przesyłki może zdecydowanie wzrosnąć. Lepiej użyć prostego opakowania, a pustą przestrzeń wypełnić folią bąbelkową lub styropianem.
 
Pamiętajmy, aby nigdy nie wykorzystywać opakowań, które były już wcześniej używane lub są chociaż trochę uszkodzone. Jeżeli mebel, który planujemy przesłać, można rozkręcić na poszczególne elementy, należy zawsze to zrobić i każdy element osobno zabezpieczyć folią bąbelkową. Kiedy odpowiednio przygotowany przedmiot znajduje już się w kartonie, ostatnim krokiem jest zabezpieczenie opakowania. Ponieważ meble są zazwyczaj ciężkimi przedmiotami, najlepiej zastosować aż 3 warstwy taśmy zabezpieczającej na górę oraz dół kartonu.

Przesyłka kurierska na palecie

Jeżeli jesteśmy zmuszeni do przesłania naszej paczki na palecie, to również trzeba to odpowiednio przygotować. Przede wszystkim przesyłka kurierska musi być trwale przymocowana do palety, za pomocą folii stretch i taśm klejących, zastosowanych w dwóch płaszczyznach na krzyż. Oprócz zabezpieczenia góry i dołu kartonu taśmą, należy też go trzykrotnie owinąć folią stretch. 
 
Pamiętajmy, że żadne elementy przesyłki nie mogą wystawać poza obrys palety. Jeżeli nasza przesyłka składa się z kilku osobnych paczek, to te najcięższe powinny znajdować się na samym spodzie, a środek ciężkości całej przesyłki, należy zlokalizować centralnie. Wszystkie boczne naroża paczki, warto zabezpieczyć styropianowymi narożnikami. Na koniec pamiętajmy o naklejeniu na przesyłkę specjalnych, ostrzegających nalepek.
 
Jeżeli odpowiednio przygotujemy przesyłkę zawierającą meble, to dostarczenie jej przez firmę kurierską będzie nie tylko wygodne, ale również bezpieczne. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu góry i dołu kartonu taśmą klejącą, gdyż meble są zazwyczaj bardzo ciężkimi przedmiotami.
 
 
Autor: Jakub Mikołajczak
Komentarzy (1)
Tuesday, 12 March 2019 o 12:26
Dobry artykuł. Folia stretch oraz taśmy klejące to podstawa, do tego jeszcze przydają się koce, które zabezpieczają meble podczas przewozu.
Dodaj swoją opinię
Ocena