Czy można wysyłać alkohol kurierem?

Dodano: Saturday, 31 May 2014 o 11:48  
 Mimo iż oficjalnie wysyłanie alkoholu jest zabronione, to jednak w 2009 r. firma UPS wprowadziła rozszerzony program, dający taką możliwość. Jaką ilość alkoholu można wysyłać, jakiego rodzaju i między jakimi krajami? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
 

Jaki alkohol mogę wysłać?

 
Zawartość alkoholu w napojach, które można wysyłać dzięki programowi firmy UPS, nie może przekraczać 70%. Alkohol musi być przechowywany w zbiornikach o pojemności 5 litrów lub mniejszych. 
 
Jeżeli chodzi o przesyłki alkoholu w obrocie krajowym, to taka możliwość jest w następujących państwach: Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Hiszpania i Wielka Brytania. W przypadku obrotu międzynarodowego to przesyłki z napojami alkoholowymi można wysyłać między krajami członkowskimi Unii Europejskiej, z wyjątkiem Finlandii i Szwecji oraz tych państw, które są wyłączone z obszaru celnego UE oraz podatkowego (VAT).
 
Firma UPS udostępnia swoim klientom możliwość zakupienia certyfikowanych opakowań na butelki, które umożliwiają bezpieczną  przesyłkę standardowych butelek wina o pojemności 75cl. Opakowanie jest bardzo proste w obsłudze i można je nabyć za niewielką opłatą w UPS. 
 
Poza tym paczki zawierające napoje alkoholowe powinny być wyraźnie oznaczone na etykiecie wysyłkowej, liście przewozowym oraz pozostałej dokumentacji. Należy pamiętać, że napojów alkoholowych nigdy nie można umieszczać w paczkach, które zawierają inne produkty.
 

Przesyłka kurierska tylko dla dorosłych

 
Oczywiście firma kurierska doręcza napoje alkoholowe tylko i wyłącznie osobom pełnoletnim. Zatem przed wysłaniem paczki na konkretny adres, powinniśmy upewnić się, czy będzie miała możliwość odbioru jej osoba dorosła, gdyż kurier będzie wymagał podpisu właśnie osoby pełnoletniej. 
 
Ze względu na to, że produkty takie jak alkohol lub tytoń, podlegają akcyzie we wszystkich krajach UE, muszą zawierać odpowiednią dokumentację lub znaki skarbowe. Dokumenty takie pozwalają władzom na monitorowanie i egzekwowanie odpowiednich ceł, a nadawcom umożliwiam uzyskanie zwrotu lub uniknięcie niektórych ceł.
 
Dlatego właśnie przesyłki alkoholowe wymagają dołączenia Administracyjnego Dokumentu Towarzyszącego, w przypadku alkoholu podlegającego zawieszeniu podatku akcyzowego lub Uproszczonego Dokumentu Towarzyszącego w przypadku alkoholu z opłaconą akcyzą. Formularze potrzebnych dokumentów można pobrać ze strony internetowej firmy UPS.


Autor: Jakub Mikołajczak
Komentarzy (2)
Sunday, 09 August 2015 o 00:37
No wlasnie, co z osobami fizycznymi. przyklad: komunia- chce polski alkohol -jak go wyslac do Irlandii????
Alina Kalosz
Thursday, 11 June 2015 o 21:15
Niestety zapomnieliście dodać, że UPS stworzył taką usługę jedynie dla firm. Zwykła os fizyczna nie może przesłać alkoholu za granicę kurierem.
Dodaj swoją opinię
Ocena