InPost walczy z Pocztą Polską o doręczanie emerytur

Dodano: Thursday, 01 August 2013 o 14:36  
W poniedziałek mija termin składania ofert w ogromnym przetargu zorganizowanym przez ZUS. Stawką są tu usługi doręczania przekazów pieniężnych (głównie rent i emerytur) do świadczeniobiorców. Wartość przetargu jest ogromna, aczkolwiek trudna do oszacowania. Poczta Polska jest przekonana, że jest jedynym operatorem, który poradzi sobie z tak dużym zadaniem. Warunki stawiane przez ZUS są wyśrubowane, a jedynym kryterium oceny ofert jest cena.


InPost zawalczy o kontrakt

Jednak udział w przetargu ma zamiar wziąć również firm InPost. Operator sam nie spełnia wymagań określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, więc na potrzeby przetargu powstanie konsorcjum. Firma znalazła dwóch partnerów wśród banków. InPost twierdzi, że jest w stanie zaoferować ofertę tańszą, niż 6,03zł za przekaz, które teraz pobiera Poczta Polska.
 

Wysoka stawka

Firmy walczą o czteroletni kontrakt, który może być wart ok. 1 mld zł. Zwycięzca będzie musiał doręczać miesięcznie minimum 3 mln przekazów na łączną kwotę kilku miliardów złotych. Prywatnego operatora nie przerażają takie liczby, mimo że pojawiają się głosy, że może nie być w stanie obsłużyć aż tylu klientów z obecną infrastrukturą.
 

Szansa dla PP?

Poczta Polska jest więc faworytem przetargu, ponieważ ma już doświadczenie w obsłudze tak dużych klientów i posiada odpowiednie zaplecze. Przetarg jest dla PP szansą na zdobycie klienta, który będzie jednym z filarów podtrzymujących operatora podczas restrukturyzacji. Jednak, jeżli InPost zaproponuje niższą cenę, sprzątnie jej korzystny kontrakt sprzed nosa.
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena