Czemu kurierzy zawsze się śpieszą?

Dodano: Friday, 26 June 2015 o 09:03  
Wiele osób korzystających z usług kurierskich nieraz spotkało się z sytuacją, że kurier dostarczający paczkę był nerwowy, spięty i wyraźnie było widać, że bardzo mu się śpieszy. Niestety czasami sprawia to, że kurierzy zachowują się niemiło i niekulturalnie, nie chcą odpowiadać na żadne pytania odbiorców paczek i zależy im tylko na tym, aby jak najszybciej zająć się kolejną przesyłką. Z czego wynika tak duży pośpiech kurierów? Czy faktycznie mają oni zawsze tak mało czasu, a tak dużo pracy? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule.

Dzień z życia kuriera

Rynek kurierski rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Powstaje coraz więcej firm kurierskich, co sprawia, że dostarczanie paczek przez jedną, konkretną firmę jest coraz bardziej rozproszone. Kiedyś kurier podjeżdżając pod jeden blok był pewien, że ma dla jego mieszkańców co najmniej kilka paczek, natomiast współcześnie musi zazwyczaj poruszać się po całej dzielnicy i często dostarczać jedną przesyłkę do jednej klatki czy jednego bloku. Kiedy jednak wychodzi z tej klatki, bardzo często może minąć się z kurierem z konkurencyjnej firmy, który każdego dnia ma dokładnie ten sam problem.
 
Dodatkowo każdy kurier otrzymuje za dostarczoną przesyłkę z góry określoną stawkę. Im wyższy koszt paliwa i utrzymania samochodu, tym niższa staje się ta stawka. Jeżeli kurier porusza się głównie po dużym mieście, to jego dodatkowym problemem są korki, w których spędza i marnuje ogromną ilość czasu. Chciałby dostarczyć więcej przesyłek, więcej zarobić, ale niestety z powodu zakorkowanych ulic nie jest to możliwe.

Ile przesyłek dziennie musi dostarczyć kurier?

Jeśli przyjmiemy sobie, że kurier w ciągu 8 godzin pracy powinien dostarczyć 16 przesyłek, to aby zarobić dziennie 100zł, czyli 2 tysiące złotych miesięcznie, powinien za dostarczenie jednej paczki otrzymać około 6zł. Niestety w rzeczywistości otrzymuje znacznie mniej, ponieważ firma kurierska musi jeszcze opłacić jego ubezpieczenie oraz samochód, więc w praktyce, w niektórych firmach kurierskich, wychodzi to nawet 2zł za paczkę. 
 
Jaki jest tego skutek? Mianowicie taki, że niektórzy kurierzy chcą dostarczać 50 przesyłek dziennie, co sprawia, że mają 10 minut na dostarczenie jednej przesyłki. Z tak ustalonym celem muszą nieustannie się śpieszyć i liczyć dosłownie każdą minutę. Dlatego właśnie czasami zdarzają się sytuację, że niektórzy kurierzy potrafią zadzwonić do odbiorców i powiedzieć, aby zeszli i sami odebrali sobie paczkę, a jak nie mają ochoty, to będzie ona na nich czekać w sortowni. 
 
Choć z jednej strony może być trudno zaakceptować takie zachowanie ze strony kurierów, to z drugiej jest ono całkowicie zrozumiałe – jeżeli niektórzy z nich nie przyjmą takiej strategii, to po prostu bardzo niewiele zarobią. Dlatego właśnie jednym z największych problemów w branży kurierskiej jest ciągła rotacja i nieustanny brak motywacji. Warto pamiętać o tym jak naprawdę w rzeczywistości wygląda praca i zarobki kurierów oraz być trochę bardziej wyrozumiałym dla ich pośpiechu i nerwowości. 
 

Autor: Jakub Mikołajczak
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena