Jak wysłać list za granicę?

Dodano: piątek, 23 marzec 2012 o 14:35  
Przesłanie listu za granicę niewiele różni się od analogicznej usługi krajowej. Jest tylko parę wyjątków i dodatkowych formalności, o których należy pamiętać. Wszystko wyjaśniamy w tej poradzie.

Adresowanie

Wzór prawidłowego adresowania listów zagranicznych podany jest na stronie internetowej Poczty Polskiej. Prezentujemy go poniżej. Różni się od listu krajowego jedynie tym, że po adresie należy podać również kraj nadawcy i odbiorcy. Należy również pamiętać, aby podać zagraniczny adres zgodnie ze standardami panującymi w danym kraju.

Opcje wysyłki

Opcje wysyłki są takie same jak w przypadku listów krajowych: zwykły (nierejestrowany) i polecony (z potwierdzeniem nadania) oraz ekonomiczny i priorytetowy (szybszy). Przesyłki priorytetowe powinny być dostarczane w ciągu 3 dni do krajów Europy oraz do 5 dni do pozostałych krajów na świecie. Jest to jednak jedynie termin deklarowany, a nie gwarantowany.

Ograniczenia zawartości

We wszystkich kategoriach przesyłek pocztowych zakazane jest wysyłanie:
     -   przedmiotów,   które   ze   względu   na   ich   charakter   lub   opakowanie   mogą  stanowić  niebezpieczeństwo   dla   pracowników,   brudzić  lub uszkadzać inne przesyłki albo urządzenia pocztowe lub mienie należące do osób trzecich;
     -  narkotyków i substancji psychotropowych lub innych nielegalnych substancji odurzających zabronionych w kraju przeznaczenia;
     -  dokumentów mających charakter korespondencji bieżącej i osobistej   wymienianych między osobami innymi niŜ nadawca i adresat lub osoby z nimi zamieszkujące;
     -  materiałów wybuchowych, łatwopalnych, zapalnych lub innych niebezpiecznych towarów;
     -  rozbrojonych wybuchowych urządzeń i sprzętu wojskowego, w tym rozbrojonych granatów, pocisków i innych podobnych przedmiotów, jak również replik tych urządzeń i przedmiotów;
     -  substancji promieniotwórczych i substancji wywołujących zakażenie;
     -  przedmiotów nieprzyzwoitych i niemoralnych;
     -  przedmiotów podrobionych i pirackich kopii;
     -  przedmiotów, których przywóz lub obrót jest zabroniony w kraju przeznaczenia.
Dodatkowo mogą istnieć inne przedmioty zakazane w przesyłkach, których wwóz do danego kraju został przez ten kraj zabroniony. Szczegółowe listy towarów, których nie można wysyłać do poszczególnych krajów można znaleźć na stronie Poczty Polskiej.

Deklaracje celne

Nadawcy przesyłek listowych z zawartością towarów wysyłanych do krajów spoza Unii Europejskiej muszą wypełnić deklarację celną CN 22 lub CN 23 szczegółowo podając zawartość przesyłki.

Komentarzy (13)
Gabriela Dowgird
środa, 04 kwiecień 2018 o 12:41
Usiłuję dowiedzieć się ile kosztuje znaczek na list lotniczy do Kanady i jakie ceny, rosnąco, w zależności od wagi listu. Nic z tego. Przerzuciłam niemal cały internet dot. Poczta Polskiej. Nic z tego. Oferują prywatne wysyłanie paczek, a ja chcę tylko wysłać niewielką książkę mego autorstwa. Próbuję dodzwonić się na pocztę. Bez efektu, ale kiedy już się dodzwonię - to dwukrotnie podano fałszywe informacje ! Kiedy w końcu nauczymy się usługiwać klientów należycie i opłacać pracowników poczty na cywilizacyjnym poziomie, by zgłaszali się do pracy wyuczeni specjaliści, a nie uciekali niedouczeni, bo zarabiają grosze.
Alamakota
czwartek, 14 wrzesień 2017 o 13:14
Co oznacza sformulowanie "przedmioty nieprzywoite i niemoralne"? :)
Bardzo prosze o "namacalne" przyklady :)
Czy wibrator "wchodzi" do tej grupy?

Pozdrawiam,
Mała Mi
Wanda Szymkowska-Bem
środa, 15 luty 2017 o 09:43
Wysłałam 3 listy priorytetowe polecone przez Pocztę Polską do Norwegii. Minęło 9 dni. Żaden list nie został doręczony. Rozumiem, że priorytetowe listy Polska Poczta przesyła za granicę furką zaprzężoną w konika.Wanda z Warszawy.
Joanna
wtorek, 16 wrzesień 2014 o 12:18
Wysłałam list do Gruzji - polecony priorytet, pani z poczty powiedziała, że będzie leciał samolotem. Już wiem, że na pewno nie leci... tylko jedzie- drogą lądową. 5 dni to jakaś abstrakcja ! ! !Wysłałam ważne dokuementy, nie dotarły na czas... Nie wierzcie POCZCIE ! ! !
czwartek, 19 czerwiec 2014 o 21:34
wy wysyłamy dużo paczek zagranicznych, głównie tonery do drukarek. Poczta ostatnio bardzo się poprawiła w terminowości, paczki też nam nigdy nie zgubiła :)
arek
środa, 04 grudzień 2013 o 14:42
tam ktoś na początku chciał wysłać draże czekoladowe w kopercie - najszybciej dochodzą latem :)
ość
środa, 21 sierpień 2013 o 11:41
#Zocha:
Nie ma to jak tandetna auto-kryptoreklama. A za godzinę ile bierzesz?
Zocha
wtorek, 20 sierpień 2013 o 21:34
Ja nadaje dużo listów do Niemiec przez firmę SEND-2 fajne warunki tania i szybka wysyłka POLECAM a i obsługa bardzo miła i konkretna podaje meila do Pani Ani która obsługuje moje zlecenia i ja jestem w 100% zadowolona anna@send-2.com
andziula588
środa, 13 marzec 2013 o 22:13
Hmm, chcialabym wyslac list do Anglii ale nie wiem jak to zrobic... Bylam na poczcie i powiedzialam, ze chce kupic znaczek do anglii, a pani w okienku dala mi trzy znaczki (dwa za 2zl i jeden za 1zl) z napisem POLSKA. Tak ma byc? Wystarczy teraz, ze wrzuce list do tej czerwonej skrzynki? Prosze odpowiedzcie, to wazne :)
Wldek
poniedziałek, 18 luty 2013 o 23:25
Poczta Polska jest chora już totalnie, żeby cene listu zagranicznego na europe podnieść prawie o 100%. Było 3 zł a teraz do Niemiec jest 5 zł. Gdzie moża wysłać taniej??
Sylwek
środa, 13 luty 2013 o 16:55
A czy jest jakaś firma która wysyła listy za granicę oprócz Poczty Polskiej? Niestety list przez Pocztę Polską nawet priorytetowy idzie mniej więcej 2 tygodnie.
dominika wójsik
poniedziałek, 10 grudzień 2012 o 16:44
bardzo przydatne
matrioshq
wtorek, 10 lipiec 2012 o 18:04
A mogę wysłać w kopercie draże czekoladowe?
Dodaj swoją opinię
Ocena