Firma kurierska vs. Poczta Polska - co wybrać?

Dodano: czwartek, 18 luty 2016 o 08:43  
Rynek e-handlu cały czas rozwija się niezwykle dynamicznie, a razem z nim wzrasta ilość dostępnych usług kurierskich. Bardzo często przed wysłaniem przesyłki stajemy przed powszechnym wyborem, a mianowicie czy zdecydować się na usługi Poczty Polskiej czy prywatnej firmy kurierskiej. W kolejnym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, które z tych rozwiązań jest bardziej korzystne i opłacalne. Zapraszamy do lektury.

1. Szybkość dostarczenia przesyłki

Pierwsza, oczywiście niezwykle istotna kwestia, to szybkość dostarczenia przesyłki. Jeżeli chodzi o terminowość, to w tym przypadku zwyciężają raczej prywatne firmy kurierskie, które często są w stanie dostarczyć przesyłki nawet na następny dzień po jej nadaniu. W przypadku Poczty Polskiej bywa z tym różnie, ale najczęściej okres ten wynosi kilka dni. Oczywiście terminowość jest też mocno uzależniona od okresu,  w którym wysyłamy przesyłkę (przed świętami zazwyczaj będziemy musieli dłużej poczekać), ale generalnie w przypadku dużych i doświadczonych firm kurierskich, możemy liczyć na szybsze dostarczenie paczki.

2. Bezpieczeństwo przesyłek

Ze względu na to, że Poczta Polska jest firmą posiadającą tysiące oddziałów rozlokowanych po całym kraju, istnieje trochę większe prawdopodobieństwo pomyłek i zagubienia paczek. Firmy kurierskie mają tych oddziałów dużo mniej i dlatego w przypadku jakiś problemów lub nieporozumień, łatwiej i szybciej jest ustalić, co faktycznie się wydarzyło i gdzie dokładnie znajduje się dana przesyłka. Dzięki mniejszej liczbie oddziałów i pracowników, cała procedura ustalenia, gdzie został popełniony błąd i kto za niego odpowiada, jest prostsza i dzięki temu szybsza.

3. Dostarczalność przesyłek i kolejki

Znaczącą zaletą firm kurierskich jest fakt, że kurierzy w większości przypadków dostarczają przesyłkę pod same drzwi, a nawet jak nie zastaną odbiorcy, to kolejnego dnia próbują kolejny raz. W przypadku Poczty Polskiej często jest tak, że w przypadku nieobecności odbiorcy, listonosz wrzuca do skrzynki pocztowej awizo, a następnie trzeba udać się odebrać paczkę do jednego z oddziałów. Niestety odwiedziny w jakiejkolwiek placówce Poczty Polskiej, zazwyczaj wiąża się ze straceniem czasu w kolejkach, co w większych miastach może trwać nawet do 30-40 minut. 
 
Jak zatem widać, na chwilę obecną zdecydowanie lepszym pomysłem jest korzystanie z usług prywatnych firm kurierskich. Pamiętajmy jednak, że Poczta Polska również cały cas dynamicznie się rozwija i bardzo możliwe, że za pewien czas uda jej się usprawnić swoją pracę i stworzyć ofertę, która przebije nawet największe, zagraniczne firmy kurierskie. Warto zatem co jakiś porównywać cenniki i propozycje różnych firm, aby mieć pewność, że zawsze wybieramy tą, która na obecną chwilę jest najbardziej opłacalna. 
 
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena