Technologiczne nowości na rynku kurierskim

Dodano: niedziela, 03 styczeń 2016 o 09:15  
Jak wszyscy wiedzą, okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy kurierów i listonoszy. Z roku na rok ilość przesyłek jest coraz większa, a kurierzy prześcigają się w ilościach dostarczeń, aby jak najwięcej dorobić do swojej wypłaty. Właśnie tuż przed świętami Poczta Polska wyposażyła swoich pracowników w nowoczesne, technologiczne gadżety. Co to takiego? Opowiadamy w kolejnym artykule.

Nowoczesne tablety w rękach listonoszy

Przed samymi świętami ponad 3,5 tysiąca pracowników Poczty Polskiej, którzy rozwożą przesyłki, otrzymało nowoczesne tablety. Zdaniem specjalistów takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza pracę. Na tablet można bowiem wgrać wszystkie dane z przesyłek z poszczególnego dnia, a dzięki temu każdy listonosz ma do tych danych łatwy i szybki dostęp. Aby sprawdzić ile przesyłek ma do dostarczenia na danej ulicy, nie musi już tracić czasu na ich przerzucanie.
 
Kolejna zaleta nowoczesnych tabletów to wprowadzenie elektronicznego podpisu. Jeżeli listonosz zastanie odbiorcę, prosi go o specjalny elektroniczny podpis. Dzięki temu nadawca przesyłki zostaje automatycznie poinformowany, że jego przesyłka została właśnie odebrana przez adresata. 
 
Pomysł Poczty Polskiej nie jest jednak innowacyjny. Z bardzo podobnych rozwiązań korzystają bowiem jej konkurenci, np. firma Fedex. Firma ta wykorzystuje również tablety do sprawdzania rzetelności swoich pracowników. Każdy tablet ma bowiem w sobie nadajnik GPS, a dzięki temu firma dokładnie wie, gdzie w danej chwili znajdują się jej kierowcy i czy faktycznie są tam, gdzie powinni być.
 
Z pewnością to tylko kwestia czasu, kiedy również inne firmy kurierskie wprowadzą takie rozwiązania dla swoich pracowników. Szczególnie szybko pojawią się one na pewno u największych marek, dla których zakup tabletów jest inwestycją, na którą bez problemu mogą sobie pozwolić. Jeżeli takie urządzenia faktycznie przyśpieszą ich pracę, to może doprowadzić to do zniknięcia z rynku mniejszych firm kurierskich. 

Czy technologia zmieni stereotyp nerwowego kuriera?

Być może dzięki nowym, technologicznym rozwiązaniom, kurierzy będą mogli pracować sprawniej i skuteczniej, a dzięki temu też bezpieczniej. Niestety obecnie dostarczenie ogromnej ilości przesyłek wiąże się często z szybkim, niebezpiecznym trybem jazdy, co nie tylko naraża życie kuriera, ale też innych ludzi uczestniczących w ruchu drogowym.
 
Być może sprawi to również, że kurierzy nie będą musieli się już aż tak śpieszyć, a dzięki temu zaczną być bardziej mili i wyrozumiali wobec odbiorców, którzy czasami chcą sprawdzić zawartość paczki przed jej odebraniem. Może właśnie dzięki nowym technologiom uda się zmienić w Polsce stereotyp wiecznie śpieszącego się i niemiłego dla wszystkich kuriera. 

Autor: Jakub Mikołajczak
 
 
 
 
 
Komentarzy (2)
Sandra
czwartek, 08 luty 2018 o 04:04
Chyba jeszcze długa do uruchomienia dronów zamiast kurierów
czwartek, 02 marzec 2017 o 12:53
Ciekawe kiedy wprowadzą drony jako nowinkę technologiczną
Dodaj swoją opinię
Ocena