Jak zapakować rośliny do wysyłki?

Dodano: Monday, 31 July 2023 o 13:21  
Pakowanie sadzonek, drzewek czy krzewów owocowych nie jest łatwym procesem i należy poświęcić mu odpowiednio dużo uwagi. To właśnie od właściwego zabezpieczenia zależy czy przesyłka dotrze do odbiorcy w całości i bez żadnych uszkodzeń. Ze względu też na to, że rośliny są przedmiotami „żywymi”, należy zapewnić im wyjątkowo komfortowe warunki podczas kurierskiej podróży. W kolejnym artykule tłumaczymy o czym przede wszystkim należy pamiętać podczas pakowania roślin do wysyłki.
 
Oczywiście jeżeli mamy zamiar zapakować same nasiona, to nie należy to do skomplikowanych zadań, gdyż nie ma potrzeby aby je jakoś dodatkowo zabezpieczać. Sytuacja staje się jednak o wiele trudniejsza, jeżeli zamierzamy przesłać sadzonki, a w szczególności sadzonki krzewów (np. sadzonki truskawek, malin czy drzewka owocowe). Chodzi przede wszystkim o to, że sadzonki są roślinami w trakcie rozwoju, czyli takimi które już rosną, więc konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków, które zapewnią im dalszy, bezpieczny rozwój, nawet w ciągu tych kilku dni podróży.
 
Pierwszym etapem pakowania sadzonki jest przygotowanie specjalnego kartonika, który będzie odpowiednio dopasowany rozmiarem. Chodzi tutaj o taki rozmiar, który z jednej strony nie będzie zbyt mały, aby roślina nie została przygnieciona, a z drugiej nie będzie zbyt duży, aby nie przemieszczała się w środku kartonika podczas transportu. Dobór odpowiedniego rozmiaru kartonika jest bardzo istotny, gdyż przesyłki bywają różnie traktowane przez osoby pracujące na magazynach kurierskich, więc należy się zabezpieczyć przed ewentualnym podrzucaniem paczki przez pracowników magazynów.
 
Jeżeli natomiast zamierzamy przesłać w jednym kartonie więcej niż jedną roślinkę, to pamiętajmy aby każdą z nich zabezpieczyć osobno. Można to zrobić np. poprzez użycie foli bąbelkowej lub zwiniętych kawałków gazety. Najważniejsze aby zyskać pewność, że rośliny nie będą się o siebie obijać podczas transportu. 

Szybka i sprawdzona firma kurierska

Jeżeli sadzonka jest już odpowiednia zabezpieczona w kartoniku, to następnie należy zająć się zewnętrznym zabezpieczeniem przesyłki. W tym celu zaklejamy otwarcie kartonika gruba taśmą, aby po pierwsze zabezpieczyć ją przed przypadkowym otwarciem, a po drugie zyskać pewność, że nikt nie będzie do niej zaglądał w czasie podróży.
 
Rośliny najlepiej wysyłać przez pośrednictwo firmy kurierskiej, aby zyskać pewność, że przesyłka dotrze do odbiorcy w ciągu maksymalnie 3 dni. Najlepiej oczywiście wybierać takie firmy kurierskie, które mogą zagwarantować dostawę przesyłki w ciągu 48, albo nawet 24 godzin. Dzięki temu nie narazimy naszej rośliny na zbyt długi brak dostępu do światła.
 
Podczas pakowania roślin, a w szczególności sadzonek, należy pamiętać przede wszystkim o dobraniu odpowiednich rozmiarów kartonika oraz o znalezieniu takiej firmy kurierskiej, którą będzie potrafiła dostarczyć naszą przesyłkę maksymalnie w ciągu 2 dni. Pamiętajmy też, aby nie wysyłać roślin pod koniec tygodnia, czyli w czwartek lub piątek, aby nie narazić ich na spędzenie całego weekendu w kurierskich magazynach.
 

Autor: Jakub Mikołajczak 
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena