Jak bezpiecznie rozcinać paczki?

Dodano: Thursday, 31 July 2014 o 07:55  
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, z jak dużym ryzykiem związany jest proces rozpakowywania otrzymanych przesyłek. Bardzo często ostre narzędzia, wykorzystywane podczas tego procesu, są nieodpowiednio dobrane lub używane w niewłaściwy sposób. W poniższym tekście udzielamy wskazówek, w jaki sposób bezpiecznie rozcinać przesyłki.

Zasady bezpiecznego rozcinania przesyłek

Największym zagrożeniem są przede wszystkim zwykłe noże, które nie posiadają osłoniętego ostrza. Niestety większość osób używa do rozcinania paczek właśnie tego typu narzędzi i w ten sposób narażają siebie na zwiększone niebezpieczeństwo. Nóż bez osłoniętego ostrza, może zranić nie tylko naszą dłoń, ale również inne części ciała, jeżeli używamy go niewłaściwie. Jeśli dodatkowo otwieramy przesyłkę w pośpiechu, może to poważnie zagrozić naszemu zdrowiu.
 
Trzeba pamiętać o tym, aby zawsze otwierać karton na twardym, stabilnym podłożu. Dzięki temu zyskujemy pewność, że karton nie przesunie się niespodziewanie, a my zamiast trafić nożem w taśmę klejącą, trafiamy w nasze dłonie. Jeśli natomiast przesyłka jest dużych rozmiarów, warto poprosić o pomoc drugą osobę, która będzie mogło przytrzymać karton i zadbać o jego stabilność. 
 
Poza tym należy też pamiętać, aby wszystkie cięcia wykonywać od siebie lub w poprzek, nigdy natomiast do siebie. Wykonując bowiem cięcie do siebie, przy nie zachowaniu ostrożności, nóż może wylądować na naszej klatce piersiowej lub brzuchu, a wtedy możliwe jest nawet zagrożenie naszego życia. Jeżeli będziemy pamiętać o trzymaniu się tej ważnej zasady, to bez względu na rodzaj noża jaki używamy, zwiększymy szansę na uniknięcie wypadku. 

Otwieraj paczki bezpiecznym nożem

Najlepszym narzędziem, jakiego możemy używać do rozcinania paczek, są tzw. bezpieczne noże. Generalnie można je podzielić na dwie grupy: noże z ukrytym ostrzem oraz noże z mechanizmem sprężynowym. Tego typu noże są szczególnie przeznaczone dla osób pracujących w magazynach, sklepach czy na liniach produkcyjnych, gdzie przez cały dzień pracy są zmuszeni do otwierania dużej ilości przesyłek. Jeżeli jednak sami często dokonujemy zakupów przez Internet i przychodzi do nas duża ilość paczek kurierskich,  warto zaopatrzyć się w taki nóż, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku.
 
Choć rozcinanie przesyłek wydaje się czynnością prostą i nie sprawiającą większych problemów, to jednak w przypadku pośpiechu i braku ostrożności, bardzo często prowadzi do poważnych wypadków. Niewłaściwy sposób używania noża może nie tylko zranić dłoń lub rękę, ale również klatkę piersiową czy brzuch, a wtedy możliwe jest nawet zagrożenie naszego życia. Warto zatem aby w naszym mieszkaniu znajdował się choć jeden, tzw. bezpieczny nóż, który będziemy mogli wykorzystywać do bezpiecznego otwierania otrzymywanych przesyłek.
 

Autor: Jakub Mikołajczak
 
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena