Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia przesyłek?

Dodano: Thursday, 03 December 2015 o 09:29  
Chociaż polscy kurierzy działają w większości przypadków profesjonalnie i przesyłki zazwyczaj docierają do adresatów na czas i bez większych problemów, to oczywiście zdarzają się też wyjątki od tej reguły. Może się zdarzyć, że paczka którą przywiezie kurier, jest zdeformowana lub znacznie uszkodzona. Co klient może zrobić w takiej sytuacji? Jak ubiegać się o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia przesyłki? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule.

Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej

Zdecydowana większość firm kurierskich, szczególnie tych najbardziej znanych, posiada opcje ubezpieczenia w standardzie, czyli każda wysyłana paczka jest z góry ubezpieczona. Jeżeli przesyłamy jakieś bardziej wartościowe przedmioty, w wielu firmach jest możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, z czego oczywiście warto w wyjątkowych sytuacjach skorzystać.
 
Standardowe ubezpieczenie przesyłek ma w większości firma stałą kwotę maksymalnego odszkodowania, jednak w zależności od firmy, kwoty te mogą się znacząco różnić. Przykładem może być chociażby to, że w przypadku firmy Siódemka kwota ta wynosi 100zł, w firmie DHL 500zł, ale w przypdku kuriera z DPD aż 5000zł. Jak widać zatem różnice w kwotach ubezpieczenia potrafią być bardzo rozległe. 

Aktualizacja 2022:
  • DPD: Standardowo ubezpieczają wszystkie przesyłki do 1000 zł
  • DHL: Ubezpieczenie przesyłki standardowo do 6500 zł
 
Jeżeli chcemy dodatkowo ubezpieczyć bardziej wartościową przesyłkę, to też spotkamy się z bardzo różnymi cennikami. W większości przypadków takie ubezpieczenie oblicza się procentowo, biorąc pod uwagę wartość przesyłki podaną przez klienta. W przypadku polskich firm kurierskich kwoty dodatkowego ubezpieczenia wynoszą zazwyczaj od 50 000 do 200 000 złotych.

Gdzie zaznaczyć opcje ubezpieczenia?

Opcja standardowego ubezpieczenia jest zazwyczaj zawierana na zwykłej umowie przewozu, a aby się upewnić co do tej kwestii warto zajrzeć do regulaminów, które znajdziemy na stronach internetowych firm kurierskich. Jeżeli jednak interesuje nas dodatkowe, droższe ubezpieczenie, to będzie trzeba wypełnić polę z informacją o zawartości przesyłki. Warto rozpisać się w tym miejscu bardziej szczegółowo, aby w przypadku uszkodzenia lub zdeformowania paczki, nie było problemu z wyegzekwowaniem właściwej kwoty odszkodowania.
 
Mimo iż firmy kurierskie udostępniają możliwość ubezpieczania przesyłek, nie należy zapominać o właściwym pakowaniu wysyłanych przedmiotów. Jeżeli nasza paczka nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, to niektóre firmy kurierskie mogą odmówić możliwości jej wysłania, gdyż ryzyko uszkodzenia będzie zbyt wysokie. Pamiętajmy, że kurierzy mają dziennie do rozwiezienia setki paczek, więc z powodu presji czasu, nie zawsze obchodzą się z nimi w wystarczająco delikatny sposób.
 
Przede wszystkim warto zapamiętać, że opcje ubezpieczenia prawie każda firma kurierska posiada w standardzie. Jeżeli więc nasza paczka została w jakikolwiek sposób uszkodzona lub zdeformowana, warto skorzystać z możliwości uzyskania odszkodowania.


Autor: Jakub Mikołajczak
Komentarzy (3)
Wednesday, 26 June 2019 o 09:58
Takie kwoty ubezpieczenia z reguły nie pokrywają wartości przesyłki. Zawsze dobrze dobrać opcje za większą kwotę. Ja ubezpieczam na około 10 000 ale jestem ciekaw jak coś się stanie jak się od tego wymigają bo na pewno się wymigają.
Wednesday, 10 October 2018 o 13:37
Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej, w tym opon wysyłanych kurierem, jest kluczowym aspektem. Wysyłaj tanio, ale bezpiecznie kurierem z odpowiednim ubezpieczniem.
Saturday, 28 July 2018 o 17:22
Ubezpieczenie to podstawa.
Dodaj swoją opinię
Ocena