Zawieranie umów za pośrednictwem kuriera

Dodano: Friday, 25 January 2013 o 15:07  
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób nie ma czasu załatwiać spraw osobiście w banku, czy w siedzibie operatora telekomunikacyjnego. Wybierają oni często oferty z internetu czy też w rozmowie z konsultantem telefonicznym. Złożenie zamówienia na usługi w taki sposób wiąże się najczęściej z doręczeniem umowy przez kuriera. Warto wiedzieć, jakie ma się w takim przypadku prawa. Omawiamy więc najważniejsze kwestie zawierania umów na odległość.
 

Rodzaje umów

Po pierwsze, istnieją dwa rodzaje umów podpisywanych w obecności kuriera. Jeśli kurier posiada pełnomocnictwo firmy, z którą zawieramy umowę, to jest to umowa zawierana poza lokalem przedsiębiorstwa. Jeśli natomiast kurier takiego pełnomocnictwa nie posiada, to jest to umowa zawierana na odległość.
 

Masz czas do namysłu

Gdy odwiedza nas kurier z umową, dokument widzimy po raz pierwszy. Chcielibyśmy dokładnie się z nim zapoznać, zanim cokolwiek podpiszemy. Przysługuje nam więc prawo przeczytania całej umowy i aneksów przy kurierze. Warto bowiem pamiętać, że wiążące będą dla nas warunki zawarte w umowie, a nie deklaracje, które zostały złożone np. przez telefon. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy kurier nas pogania, a my nie jesteśmy się w stanie skupić na przeanalizowaniu umowy? Wtedy można ją podpisać i spokojnie przeanalizować po wyjściu kuriera. Mamy bowiem 10 dni na ewentualne odstąpienie od umowy. 10-dniowy termin na odstąpienie jest liczony od dnia zawarcia umowy (m.in. o świadczeniu usług telekomunikacyjnych) lub od dnia wydania rzeczy (w odniesieniu do umowy sprzedaży telefonu/modemu itp.).

Uwaga!
Jeśli konsument wyraził zgodę na rozpoczęcie świadczenia usług telekomunikacyjnych przed upływem terminu na odstąpienie od umowy, to traci on prawo do tego odstąpienia z dniem rozpoczęcia świadczenia usług. To zastrzeżenie dotyczy jednak tylko umów zawieranych na odległość.
 

Nie musisz podpisywać

Warto pamiętać również, że złożenie zamówienia, bez podpisania umowy, nie jest w żaden sposób obligujące. Konsument nie jest zobowiązany do podpisania umowy czy ewentualnego odbioru sprzętu od kuriera i może zrezygnować z zawarcia umowy.
 

Sprawdź przesyłkę

Jeśli wraz z podpisaniem umowy, odbieramy również jakikolwiek sprzęt, należy sprawdzić kompletność i stan zamówionego towaru. Najlepiej zrobić to jeszcze przed podpisaniem umowy.
 

Przygotuj dokumenty

Oczywiście przed wizytą kuriera należy przygotować wszelkie wymagane przez firmę, z którą zawieramy umowę, dokumenty. Z reguły jest to dowód osobisty. Jeśli chcemy, aby ktoś z domowników podpisał umowę w naszym imieniu, należy przygotować odpowiednie oświadczenie.

Mamy nadzieje, że przygotowane przez nas rady uchronią Was przed popełnieniem błędu.
Komentarzy (4)
oliwia
Sunday, 03 July 2022 o 18:51
co jezeli kurier przyjedzie z umowa gdy akurat nie ma mnie w domu? i tak ciagle bo ide i przychodze z pracy w godzinach, gdy kurierzy nie rozwoza paczek..
hmm
Thursday, 07 May 2020 o 14:43
A co z bezpieczeństwem danych, pesel, nr dowodu osobistego kurier czy firma kurierska nie powinna mieć dostępu do takich danych, a zdaje się ma. https://niebezpiecznik.pl/post/kurier-moze-przeczytac-twoja-umowe-z-bankiem/
Kamil
Saturday, 28 January 2017 o 11:57
Dziękuję, bardzo przydatny artykuł
W Biskup
Wednesday, 02 October 2013 o 23:09
Miałem dziś taką sytuację - kurier przyjechał z umową, gdy nie było mnie akurat w domu. Umowę podpisała za mnie osoba trzecia. Ciekawe, czy w świetle prawa umowa jest ważna.
Dodaj swoją opinię
Ocena