Przesyłki z zagranicy – co i jak?

Dodano: Thursday, 21 March 2013 o 15:06  
Często kuszą nas oferty zagranicznych sklepów internetowych. Nadal jednak bardzo mało osób korzysta z takiej formy robienia zakupów. Z reguły najbardziej odstraszające są skomplikowane przepisy celne i podatkowe oraz groźba wysokich opłat dodatkowych.
 

Co z tym cłem?

Po pierwsze warto wiedzieć, że należnościom celnym podlegają jedynie towary otrzymywane spoza Unii Europejskiej. Jednakże, nawet jeśli sprowadzamy coś spoza UE, nie zawsze będziemy musieli zapłacić cło. Z opłat celnych zwolnione są bowiem:
  • przesyłki upominkowe, czyli ie wysłane przez osobę prywatną do osoby prywatnej o wartości nie przekraczającej wartości 45 euro (nie mogą one mieć charakteru handlowego),
  • przesyłki o wartości do 150 euro mogą zostać zwolnione z cła (i z reguły są zwalniane)
  • przesyłki z towarami, na które obowiązuje zerowa stawka cła ze względu na typ towaru i kraj jego pochodzenia (np. notebooki z USA)
Rozliczenia należności celnopodatkowych dokonuje Poczta Polska. W przypadku przesyłek kurierskich przesyłki są odprawiane najczęściej przez agencję celną firmy spedycyjnej. Opłaty za odprawę ciążą na odbiorcy i są regulowane przy odbiorze przesyłki. Część przesyłek jest odprawiana automatycznie na podstawie dokumentów dołączanych przez nadawcę do przesyłki. Czasami jednak zdarza się, że poczta wysyła do klienta powiadomienie o wymaganych do odprawy dokumentach, które należy dosłać. Jest to np. zgłoszenie celne, potwierdzenie płatności itp.
 

VAT i akcyza

Przesyłki z zagranicy oprócz cłem, obciążone są również podatkiem VAT i akcyzą (jeśli zawierają towary objęte akcyzą). Z obciążeń podatkowych, tak jak z cła, zwolnione są przesyłki upominkowe do wartości 45 euro.  Do pozostałych przesyłek doliczany jest VAT w wysokości 23%.
 

Obliczanie opłat

Cło, jeśli jest naliczane, liczone jest od całości kosztów zakupu towaru, czyli od ceny powiększonej o koszty przesyłki. VAT natomiast liczony jest od wartości samego towaru (razem z kosztami przesyłki) powiększonej o cło. Ilustruje to poniższy przykład:
Cena towaru 500$
Koszt wysyłki 100$
Cło (5%) 30$
VAT (23%) 144,9$
RAZEM 774,9$


Czy to się opłaca?

Opłacalność robienia zakupów w zagranicznych sklepach internetowych uzależniona jest od kursu złotego. Czasami bowiem cena towaru powiększona nawet o koszty wysyłki, cło i podatki może być niższa od tej, którą musielibyśmy zapłacić w Polsce. Dlatego jeszcze kilka lat temu tak modne było np. kupowanie elektroniki w Stanach Zjednoczonych. Teraz jednak opłacalność ta spada, a często zakupy za granicą stają się droższe od tych w Polsce.
Komentarzy (9)
Sunday, 26 May 2019 o 20:06
Coraz wiecej chinczyków oferuje sprzedaz z polskich magazynów, co eliminuje koszty vat
Wednesday, 11 April 2018 o 11:48
poczta polska pobiera opłatę vat za przesyłkę wraz z kosztami jej przesłania + przedstawienie do kontroli celnej 8,50+ przesłanie adresatowi dowodu odprawy celnej 6,0 +zainkasowanie od klienta należności 3,4 zl.
:-))))))
Monika
Tuesday, 27 March 2018 o 16:50
Fajnie jest https://www.parcelabc.pl/wysylka-c1/przesylki-do-belgia/22
Monday, 21 September 2015 o 19:29
Zawsze można korzystać z usług pośredników i nie martwić się formalnościami :)
Wednesday, 18 March 2015 o 12:55
Po co sie męczyć z jakimiś posrednikami kurierskimi itp. Można kupować z darmową wysyłką do polski, np na aliexpress. Na dodatek sporo taniej niż z Niemiec!!
Aleksandra
Thursday, 28 August 2014 o 16:01
W ostatnim czasie wysyłałem sporo paczek do Niemiec i przyznam, że najtaniej wyszło mnie z pośrednikiem kurierskim wysylamtaniej pl.
Tuesday, 01 April 2014 o 01:34
Krótko zwiężle i na temat chociaż bardzo ogólnikowo.
więcej : http://www.cargosad.pl/odprawy-celne-przesylek-pocztowych/
a_p_c
Tuesday, 25 March 2014 o 13:45
Opis mówi że koszt przesyłki nie podlega opodatkowaniu a kalkulacja że podlega. Gdyby kalkulacja była jednak poprawna znaczyło by to iż polska bezprawnie okrada obywateli opodatkowując usługę wykonaną i opodatkowaną za granicą.
rurka
Friday, 27 December 2013 o 16:47
Fajnie, że ktoś porusza ten temat. Ja kiedyś zamawiałam towar z Chin przez eBaya - trochę się bałam, ale zakup była na niewielką cenę, więc zaryzykowałam. Prócz tego, że czekałam na kuriera ok. 4 tygodnie, to wszystko było w porządku. Niemniej warto sobie poczytać takie artykuły albo zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci http://naobcasach.pl/kupujesz-prezent-w-sieci-poznaj-3-sposoby-na-to-aby-nie-dac-sie-oszukac/ - bez tego odradzałabym zagraniczne zakupy
Dodaj swoją opinię
Ocena