Przesyłka konduktorska – jak skorzystać?

Dodano: Tuesday, 18 September 2012 o 12:26  
Przesyłki konduktorskie przewożone są przez pociągi pasażerskie. Paczki są nadawane i odbierane u kierownika pociągu podczas postojów na stacji. To dobra opcja dla pilnych przesyłek, za które nie chcemy przepłacać. Jeśli chcesz wiedzieć jak skorzystać z tej usługi zapraszamy do lektury.
 

Podstawowe informacje

Istnieje kilka ograniczeń dla przesyłek konduktorskich.
 • Waga do 10 kg,
 • Wymiary maksymalnie 20x40x50cm (w przypadku rulonu 150x20cm),
  * Do przewozu mogą być przyjęte przesyłki o większych wymiarach, ważące do 20kg, jeśli w przedziale jest miejsce na przewiezienie takiej przesyłki.
 • Wartość przesyłki nie może przekroczyć 1200zł,
 • Z przewozu wyłączone są te same przedmioty, co w firmach kurierskich: broń, zwierzęta, rzeczy wartościowe, przedmioty niebezpieczne,
 • Podczas nadania trzeba dysponować odliczoną kwotą opłaty za przesyłkę.


Jak nadać przesyłkę

 1. Jeśli myślimy o skorzystaniu z takiej usługi należy sprawdzić, czy istnieje pociąg przewożący przesyłki i łączący stację nadania ze stacją odbioru. Nie ma bowiem możliwości „przesiadki” przesyłek. Wykaz pociągów znajduje się tutaj. Teraz można przystąpić do przygotowania paczki.
 2. Przesyłkę konduktorską trzeba opkaować tak, aby nie zniszczyła się w transporcie. Następnie należy na opakowaniu wpisać dane nadawcy i odbiorcy (najlepiej z numerem telefonu), nazwę stacji nadania i odbioru oraz zawartość przesyłki.
 3. Paczkę przynosi się na stację i nadaje u kierownika pociągu w przedziale kondutorskim na początku pociągu lub w jego środku. Należy uiścić odliczoną opłatę w wysokości 30 zł. Ta kwota jest stała i niezależna od odległości, jaką paczka ma przebyć.
 4. Koniecznie poinformować odbiorcę przesyłki o tym, kiedy i gdzie będzie ją musiał odebrać.


Jak odebrać przesyłkę

 1. Na stację powinno się dotrzeć przed przyjazdem pociągu, ponieważ z pewnością nikt nie będzie czekał na spóźnialskich. Po jego przyjeździe należy odszukać wagon konduktorski i kierownika pociągu.
 2. Podczas odbioru przesyłki możemy zostać poproszeni o okazanie dokumnetu ze zdjęciem, więc warto mieć przy sobie dowód osobisty lub prawo jazdy.
Uwaga! Nieodebrane przesyłki jadą dalej. Docierają do stacji końcowej pociągu lub do tej, gdzie kończy się usługa przewozu przesyłek.

Paczki można również nadawać i odbierać w stacjonarnych punktach przesyłek konduktorskich. Wiąże się to z dodatkową opłatą w wysokości 11zł zarówno za nadanie, jak i odbiór. Takie punkty dostępne są jednak tylko w Warszawie i Szczecinie.
Komentarzy (5)
Adam Dziadykiewicz
Saturday, 27 August 2016 o 10:09
Korzystam dość często ale co drugi trzeci raz zdarzy się że Pan... kierownik odmówi przyjęcia przesyłki bo pociąg opóżniony a dziś wymyślił że ja chcąc zapłacić banknotem 50zł to stwierdził że nie ma wydać a paczki już miał czyli pieniądze też miał i mógł spokojnie sięgnąć do kieszeni po 20 zł a na końcu dodał że pociąg ma opóżnienie i nie ma czasu . I tak czasami bywa że Pan K... jest po prostu człowiekiem a czasem chamem.
Monika
Monday, 15 August 2016 o 11:29
a ja znowu nie polecam. Przesyłki są niewiarygodnie drogie (ok 10x droższe od poczty polskiej) do odbiorcy przyszła pognieciona, pobrudzona.
Piotr
Monday, 30 March 2015 o 18:15
Korzystam z dobrym skutkiem od wielu lat, bez zastrzeżeń. Problemem jest, gdy pociąg spóźnia się, trzeba wtedy czekać. Ogólnie polecam.
Top-Forest
Sunday, 16 November 2014 o 11:39
Daję jedną gwiazdkę bo coś muszę. Nie polecam, w wyniku opóźnienia pociągu kierownik nie przyjął paczki. Następnego dnia kierownik miał zastrzeżenia do opisu paczki mimo iż była zgodna z instrukcją na WWW. Absolutny brak profesjonalizmu.
erde
Saturday, 21 June 2014 o 11:14
Korzystałem z przesyłki konduktorskiej i u mnie sprawdziła się ta usługa. Dla pilnych przesyłek, na której zależy jest ok. Odbiorca musi być punktualny. Dobrą opcją jest telefoniczny kontakt odbiorcy przesyłki z kierownikiem pociągu. W moim przypadku nie było z tym problemu bo skład konduktorski się nie zmienił.
Dodaj swoją opinię
Ocena