Jak wysłać paczkę pocztową za granicę?

Dodano: Friday, 16 December 2011 o 15:41  
Wiadomo, że jeśli chcemy wysłać przesyłkę za granicę to będzie ona droższa od paczki krajowej, a czas jej doręczenia będzie dłuższy. Czasem zdarza się również, że takie paczki wymagają dodatkowych formalności. Jeśli wysyłamy paczkę do Unii Europejskiej, to nie będziemy mieć dodatkowych zmartwień. Jednak wysyłka poza Unię wiąże się z koniecznością zapłacenia cła i wypełnienia dokumentacji celnej.

Paczka zagraniczna Poczty Polskiej

Wybierając Pocztę Polską dla naszej przesyłki zagranicznej będziemy musieli wybrać, czy nasza przesyłka ma być priorytetowa czy ekonomiczna. Paczki priorytetowe z reguły transportowane są drogą lotniczą i docierają na miejsce szybciej, niż ekonomiczne. Za szybszą dostawę trzeba oczywiście więcej zapłacić, a na paczce należy umieścić napis „priorytet”, najlepiej w formie niebieskiej naklejki dostępnej na poczcie. Paczki ekonomiczne są natomiast doręczane z reguły drogą lądowo-morską lub lotniczą, lecz o niższym priorytecie. Nadawca decyduje również, czy przesyłka będzie miała zadeklarowaną wartość, co znacza, że będzie ubezpieczona do zadeklarowanej kwoty. Warto jednak sprawdzić, czy zadeklarowanie wartości będzie możliwe. Taka opcja jest niedostępna dla niektórych krajów, np. Wielkiej Brytanii.
 

Usługi dodatkowe

Oprócz wspomnianego wcześniej ubezpieczenia dla usług międzynarodowych dostępne są również inne usługi dodatkowe. Do przesyłek priorytetowych można dokupić opcję „ekspres”. Oznacza ona doręczenie przesyłki niezwłocznie po jej nadejściu do urzędu oddawczego, najczęściej przez specjalnego posłańca. Część krajów jednak nie realizuje takiej usługi, więc należy się wcześniej zorientować, czy będzie ona dla nas dostępna. Kolejnymi usługami dodatkowymi dla paczek międzynarodowych są: 
post restante, czyli odbiór przesyłki przez adresata ze wskazanej placówki pocztowej, 
potwierdzenie odbioru, czyli zwrot dokumentu potwierdzenia zawierającego podpis odbiorcy,
traktowanie paczki, jako utrudniającej manipulację.
Paczki utrudniające manipulację to m.in. takie, których wymiary przekraczają określone limity. W przypadku paczek pocztowych suma długości i największego obwodu nie powinna przekraczać 300 cm, a najdłuższy bok nie powinien mieć więcej, niż 150 cm. Poczta Polska z reguły przyjmuje do przewozu paczki ważące do 20 kg.
Poniżej przedstawiamy druk który należy wypełnić, aby nadać paczkę zagraniczną na poczcie.
Komentarzy (11)
Marek wk.......y
Saturday, 30 September 2017 o 09:54
Zgadzam się z innymi osobami. Najwygodniej jest przez euro-paka.pl bo sobie czlowiek wszystko posprawdza i wie gdzie sa najkorzystniejsze warunki, a wszystko zalezy od rozmiarow wagi itd wiec za kazdym razem trzeba by bylo wszystkich kurierow wertowac, a tak w jednym miejscu sie podaje i gotowe.
Tamik
Saturday, 24 June 2017 o 17:47
no ja akurat korzystałam z Euro-paki i szczerze mówiąc jestem pozytywnie zaskoczona tym, że tak szybko i w dobrej cenie!
Julka
Wednesday, 31 May 2017 o 22:49
Euro-paka jest kurierem na piątkę.Przesyłka na czas, nienaruszona a cena jest konkurencyjna!
Juras
Monday, 20 March 2017 o 23:09
ja jestem bardzo zadowolona z Euro-paki. porządny w końcu kurier który dostarcza paczki na czas!
Kappa
Sunday, 19 February 2017 o 21:14
z Euro-paką spokojnie można wysłać paczke - dojdzie cała z pewnością i do tego szybko!
LukaszLuk
Thursday, 26 January 2017 o 19:10
Ja zawsze nadaję paczki przez euro-pakę. Można tam bez problemu nadać paczkę, wybrać kuriera. Ja już wielokrotnie wysyłałam w ten sposób i zawsze paczki dochodziły bez problemu i szybko.
Kamila
Tuesday, 22 December 2015 o 10:46
Poniżej product placement po polsku:)
Marta
Thursday, 30 July 2015 o 19:56
Co jakiś czas wysyłam paczki za granicę i korzystam z Globporta. Jestem zadowolona z tej strony i następnym razem pewnie też z niej skorzystam :)
Elajza
Tuesday, 06 January 2015 o 00:19
Gdy nie wiem, na usługę jakiego kuriera się zdecydować, zaglądam na stronę http://globport.com i po wpisaniu danych wiem, ile zapłacę :) Ułatwia to życie :)
Berenika
Monday, 27 October 2014 o 16:38
Witam!
Ja przy przesyłkach zagranicznych też miałam sporo problemów, ale ostatnio skontaktowałam się właśnie z wysylamtaniej pl i pan kurier, kiedy przyjechał po paczkę bardzo mi pomógł z ich wypełnianiem:)
Aleksandra
Thursday, 28 August 2014 o 16:03
Ciężka sprawa z tymi paczkami za granicę, dobrze trafić na kuriera, który pomoże. Ja na szczęście trafiłam, właściwie na pośrednika kurierskiego, ale wysylamtaniej pl (bo o nich mowa) bardzo mi pomogli za pierwszym razem, teraz już z górki, ale wysyłam już tylko z nimi.
Dodaj swoją opinię
Ocena