Jak wysłać list Pocztą Polska?

Dodano: Thursday, 18 August 2011 o 14:16  
Każdy pewnie kiedyś wysyłał list. Nie jest to bardzo skomplikowane, ani bardzo kosztowne. Nie każdy jednak orientuje się w zasadach, które stosuje poczta. Co więcej trudno uniknąć kolejek. Państwowy operator pocztowy nadal posiada monopol na najlżejsze listy. Tak więc jeśli chcesz napisać do kogoś lub wysłać coś w kopercie, uzbrój się w cierpliwość i przeczytaj naszą poradę.

Rodzaje przesyłek listowych

Przesyłki listowe podzielone są przede wszystkim ze względu na szybkość ich doręczenia. Wyróżniamy więc listy ekonomiczne i priorytetowe. Te pierwsze doręczane są planowo w ciągu 3 dniu roboczych po nadaniu. Listy priorytetowe powinny być doręczone następnego dnia roboczego po nadaniu. Nie są to oczywiście gwarantowane terminy i dotyczą jedynie przesyłek krajowych.
Listy podzielić można również na rejestrowane i nierejestrowane. Przesyłki rejestrowane możemy nadać jedynie na poczcie. Po opłaceniu usługi otrzymujemy potwierdzenie nadania wraz z numerem listu. Numer ten jest potrzebny do odnalezienia przesyłki w przypadku jej zaginięcia. Przesyłka rejestrowana może mieć również zadeklarowaną wartość. Listy nierejestrowane można nadawać na poczcie, wrzucać do skrzynki lub oddawać listonoszowi. W tym przypadku nie otrzymujemy dowodu nadania. Mimo, że wysłanie listu nierejestrowanego może wydawać się łatwiejsze, nie radzimy stosować tego rozwiązania. Brak dowodu nadania to duże ryzyko w przypadku wartościowych przesyłek. Jeśli list zaginie, nie będziemy w stanie udowodnić, że w ogóle go wysłaliśmy. Nie mówiąc już o odszkodowaniu.

Wymiary 

Aby przesyłka była potraktowana jako listowa powinna się mieścić w określonych wymiarach. Maksymalnie suma długości, szerokości i wysokości może wynosić 90cm. Natomiast Minimalne wymiary strony adresowej to 9 x 14cm.

Jak wysłać list?

Przesyłką listową możemy wysyłać nie tylko dokumenty. Mogą to być również małe przedmioty. Do transportu przedmiotów najlepiej użyć koperty z folią bąbelkową, ponieważ zwykła koperta nie chroni przed uszkodzeniami i może się rozerwać.
Aby wysłać taką przesyłkę należy włożyć przedmioty lub dokumenty do koperty i dobrze zakleić, aby nie otworzyła się podczas przewozu. Kopertę adresujemy według poniższego wzoru:
 
W przypadku przesyłki nierejestrowanej należy przykleić znaczek i można już wrzucić list do skrzynki.
Jeśli zdecydowaliśmy się na list rejestrowany idziemy z nim na pocztę. W placówce trzeba znaleźć lub poprosić w okienku o dowód nadania. Wypełniamy go według poniższego wzoru:
 
Podchodzimy do okienka z listem i wypełnionym potwierdzeniem nadania. Pracownik poczty zważy list, wyliczy opłatę i wpisze sumę i numer przesyłki na druku. Będziemy musieli zdecydować czy list ma być polecony czy ekonomiczny. Po uiszczeniu opłaty otrzymamy potwierdzenie nadania.
 
Komentarzy (2)
Wednesday, 21 October 2015 o 15:40
Allahu akbar nie polecam TAKBIR !!!!!!!!!!!!!!!!!
Paweł bańczyk
Wednesday, 18 December 2013 o 15:07
tu nic niema
Dodaj swoją opinię
Ocena