Jak wysłać list Pocztą Polska?

Dodano: czwartek, 18 sierpień 2011 o 14:16  
Każdy pewnie kiedyś wysyłał list. Nie jest to bardzo skomplikowane, ani bardzo kosztowne. Nie każdy jednak orientuje się w zasadach, które stosuje poczta. Co więcej trudno uniknąć kolejek. Państwowy operator pocztowy nadal posiada monopol na najlżejsze listy. Tak więc jeśli chcesz napisać do kogoś lub wysłać coś w kopercie, uzbrój się w cierpliwość i przeczytaj naszą poradę.

Rodzaje przesyłek listowych

Przesyłki listowe podzielone są przede wszystkim ze względu na szybkość ich doręczenia. Wyróżniamy więc listy ekonomiczne i priorytetowe. Te pierwsze doręczane są planowo w ciągu 3 dniu roboczych po nadaniu. Listy priorytetowe powinny być doręczone następnego dnia roboczego po nadaniu. Nie są to oczywiście gwarantowane terminy i dotyczą jedynie przesyłek krajowych.
Listy podzielić można również na rejestrowane i nierejestrowane. Przesyłki rejestrowane możemy nadać jedynie na poczcie. Po opłaceniu usługi otrzymujemy potwierdzenie nadania wraz z numerem listu. Numer ten jest potrzebny do odnalezienia przesyłki w przypadku jej zaginięcia. Przesyłka rejestrowana może mieć również zadeklarowaną wartość. Listy nierejestrowane można nadawać na poczcie, wrzucać do skrzynki lub oddawać listonoszowi. W tym przypadku nie otrzymujemy dowodu nadania. Mimo, że wysłanie listu nierejestrowanego może wydawać się łatwiejsze, nie radzimy stosować tego rozwiązania. Brak dowodu nadania to duże ryzyko w przypadku wartościowych przesyłek. Jeśli list zaginie, nie będziemy w stanie udowodnić, że w ogóle go wysłaliśmy. Nie mówiąc już o odszkodowaniu.

Wymiary 

Aby przesyłka była potraktowana jako listowa powinna się mieścić w określonych wymiarach. Maksymalnie suma długości, szerokości i wysokości może wynosić 90cm. Natomiast Minimalne wymiary strony adresowej to 9 x 14cm.

Jak wysłać list?

Przesyłką listową możemy wysyłać nie tylko dokumenty. Mogą to być również małe przedmioty. Do transportu przedmiotów najlepiej użyć koperty z folią bąbelkową, ponieważ zwykła koperta nie chroni przed uszkodzeniami i może się rozerwać.
Aby wysłać taką przesyłkę należy włożyć przedmioty lub dokumenty do koperty i dobrze zakleić, aby nie otworzyła się podczas przewozu. Kopertę adresujemy według poniższego wzoru:
 
W przypadku przesyłki nierejestrowanej należy przykleić znaczek i można już wrzucić list do skrzynki.
Jeśli zdecydowaliśmy się na list rejestrowany idziemy z nim na pocztę. W placówce trzeba znaleźć lub poprosić w okienku o dowód nadania. Wypełniamy go według poniższego wzoru:
 
Podchodzimy do okienka z listem i wypełnionym potwierdzeniem nadania. Pracownik poczty zważy list, wyliczy opłatę i wpisze sumę i numer przesyłki na druku. Będziemy musieli zdecydować czy list ma być polecony czy ekonomiczny. Po uiszczeniu opłaty otrzymamy potwierdzenie nadania.
 
Komentarzy (10)
Ewa
środa, 21 luty 2018 o 10:39
Czy jeśli odsyłam przesyłkę i koszt jest 0,00 ponieważ płaci sprzedający i mam to zaznaczone na nalepce to mogę wrzucić przesyłkę do skrzynki czy musze udac się na pocztę?
Beka
wtorek, 23 styczeń 2018 o 19:12
Prosto, jasno, dzięki.

Jeżeli ktoś po przeczytaniu nie umie wysłać list to będzie miał wiele więcej problemów w życiu, skoro wysłanie listu, po przeczytaniu tego, stanowi taki problem.

Julia dyr, nie ma znaczenia do kogo wysyłasz, wysłanie jest płatne.

Andriu, jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to zamknij mordę dziecko internetu.
andriu snow
wtorek, 28 listopad 2017 o 14:49
Do pani Julii Dyr.
Za zwykły do chłopaka płaci się chłopakowi (niekoniecznie temu w adresie) dawaniem d....... A za niezwykły robieniem loda
czwartek, 02 marzec 2017 o 12:51
Dzięki za pomoc. Przyda się...
Julia Dyr
poniedziałek, 19 grudzień 2016 o 15:21
Mam pytanie czy się płaci w poczcie za list który wysyłamy zwykły do swojego chłopaka ?


Z poważaniem
Julia Dyr
Adam Kujak
czwartek, 21 kwiecień 2016 o 15:03
Witam, mam pytanie chcę wysłać list priorytetowy w kopercie bąbelkowej. Pytanie jest następujące czy na kopercie musi być wypisany adres, skoro wpisujemy adres w potwierdzeniu nadania?
Gość
sobota, 06 luty 2016 o 12:43
"Będziemy musieli zdecydować czy list ma być polecony czy ekonomiczny." skoro wypełniasz potwierdzenie nadania, to znaczy, że już zdecydowałeś, że list ma być polecony...
Messaoud Ben Nahia
czwartek, 24 grudzień 2015 o 11:42
ja zobaczyc ta strona i nie umiec wyslac list!!!!!!!!!!!!!!!
ta strona byc niepotrzebna
środa, 21 październik 2015 o 15:40
Allahu akbar nie polecam TAKBIR !!!!!!!!!!!!!!!!!
Paweł bańczyk
środa, 18 grudzień 2013 o 15:07
tu nic niema
Dodaj swoją opinię
Ocena