Usługa za pobraniem – jak to działa?

Dodano: poniedziałek, 31 marzec 2014 o 13:39  
Z powodu dynamicznego rozwoju rynku e-commerce, coraz popularniejsze stają się zakupy przez Internet. Mimo iż jest to niezwykle wygodna i szybka forma pozyskiwania upragnionych produktów, to wielu klientów podczas korzystania z niej obawia się, że sprzedawca po otrzymaniu gotówki zniknie i nie przyślę im obiecanej przesyłki. Aby wyeliminować taką możliwość, wiele sklepów internetowych umożliwia klientom skorzystanie z opcji dodatkowej, jaką jest przesyłka „za pobraniem”. Na czym ona polega i jak dokładnie działa? Wyjaśniamy poniżej.

„Za pobraniem” w firmach kurierskich

Sposób działania przesyłki za pobraniem jest bardzo prosty. Polega on na tym, że kurier dostarcza przesyłkę do odbiorcy, a ten, zanim ją otworzy, musi potwierdzić odbiór i uregulować płatność. Sprawdzić zawartość przesyłki można tylko i wyłącznie po podpisaniu dokumentów odbioru i dokonaniu płatności. 
 
Wyjątek stanowi opcja „sprawdzenia zawartości”, ale obecnie jest ona dostępna tylko w przypadku Poczty Polskiej. Kurier, po otrzymaniu opłaty, rozlicza ją w swojej firmie, która ma obowiązek przesłania jej w określonym przedziale czasowym do Nadawcy. Może to zrobić za pomocą przelewu bankowego lub przekazu pocztowego. Ta druga opcja jest jednak dodatkowo płatna.
 
Trzeba pamiętać jednak o tym, że nie we wszystkich firmach kurierskich opcja „za pobraniem” jest dostępna dla klientów indywidualnych. Wielu operatorów ma ją zarezerwowaną tylko dla klientów, z którymi podpisali odpowiednią umowę. 

Cennik firm kurierskich

Jeżeli chodzi o opłaty za opcję „za pobraniem”, to każda firma kurierska ma swój własny taryfikator określający ceny usług dodatkowych. Naliczanie odbywa się na różne sposoby. Niektóre firmy świadczące tą usługę dla klientów z umową, ustalają cenę na podstawie ilości wysyłanych paczek. U innych operatorów częstym wskaźnikiem jest też maksymalna wartość pobrania wysyłanych przesyłek.
 
Pieniądze, które przejmuje kurier, są dostarczane do Nadawców w różnym przedziale czasowym. Najczęstszym standardem jest  7 dni roboczych, ale można też znaleźć firmy, w których otrzymamy pieniądze tego samego dnia. Niestety zdarzają się też operatorzy u których proces ten rozciąga się do 10, a czasami nawet  14 dni. 
 
Usługa za pobraniem jest bardzo atrakcyjną opcją, szczególnie jeżeli po raz pierwszy dokonujemy zakupu w danym sklepie internetowym lub serwisie aukcyjnym i nie mamy jeszcze zaufanie co do usług sprzedawcy. Dzięki niej możemy spać spokojniej i nie martwić się, że zapłaciliśmy za towar, którego być może nigdy nie otrzymamy. Jeżeli natomiast w przesyłce znajdzie się coś całkowicie innego, niż zamówiliśmy, wtedy wystarczy spisać tzw. protokół szkody, który często kurierzy mają przy sobie. 
 
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena