Wysyłanie zwierząt kurierem - czy to zgodne z prawem?

Dodano: Tuesday, 24 January 2023 o 12:42  
Obrońcy praw zwierząt zdecydowanie odradzają przesyłanie zwierząt pocztą czy kurierem, gdyż naraża to je na ogromny stres związany z transportem. Co o wysyłaniu zwierząt mówią natomiast przepisy pocztowe? Czy jest to praktyka oficjalnie zgodna z prawem? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule.

Zwierzęta w przesyłce kurierskie - czy to możliwe?

Większość firm kurierskich w naszym kraju nie zgadza się na przesyłanie żywych zwierząt. Wyjątkiem jest jedynie firma Pocztex, która w swoim regulaminie daje możliwość wysyłki zwierząt i roślin, ale oczywiście pod kilkoma warunkami. 
 
Po pierwsze taka paczka musi zostać doręczona do odbiorcy w dniu jej nadania. Kolejna kwestia to wymiary przesyłki. Paczka może mieć maksymalnie 300cm sumy długości i największego obwodu w innym kierunku niż długość, a największy wymiar nie może mieć więcej niż 150cm. Przesyłka może ważyć maksymalnie 30kg. 
 
Ostatni istotny warunek to oczywiście przygotowanie przesyłki. Nadawca musi zapewnić odpowiednie zabezpieczenie gatunku, który planuje wysłać. Wewnątrz musi znajdować się naczynie z pokarmem oraz gąbka nasączona wodą. Spód paczki musi natomiast być wyłożony materiałem, który chłonie wilgoć. 

Tradycyjna paczka pocztowa a przesyłka zwierząt

Co natomiast w przypadku tradycyjnej poczty? Umożliwia ona wysyłanie jedynie ptaków ozdobnych i domowych oraz pszczół. Jeśli chodzi natomiast o wysyłanie takich zwierząt jak pająki czy węże, to jest to niezgodne z prawem. Oczywiście w tym przypadku paczka również musi zostać odpowiednio zabezpieczona, a przede wszystkim powinna być duża, mocna i trwała. Przesyłane zwierzęta muszą mieć zapewniony dostęp do powietrza oraz swobodę poruszania się.
 
Taką przesyłkę pocztową trzeba nadać priorytetem, wraz z usługą "ostrożnie". Najlepiej wysłać ją na początku tygodnia, tak aby uniknąć sytuacji, w której paczka będzie musiała przeleżeć cały weekend w sortowni. Oczywiście musi też być ona oznakowana naklejką "żywe zwierzęta".

Inne rozwiązania?

Warto też jednak pamiętać, że w Polsce funkcjonują firmy, które specjalizują się w transporcie psów, kotów czy gryzoni. Często są to te same firmy, które na co dzień oferują usługi przeprowadzek. Aby skorzystać z takiej usługi, osoba która wysyła zwierzę musi po pierwsze być obecna podczas całego czasu trwania transportu, a po drugie, posiadać jego dokumenty. 
 
Jeżeli potrzebowalibyśmy wywieźć nasze zwierzę poza teren naszego kraju, konieczne jest posiadanie paszportu weterynaryjnego. Posiadanie takiego dokumentu to jeden z wymogów Unii Europejskiej, a mogą go otrzymać zwierzęta posiadające tzw. numer identyfikacyjny w postaci tatuażu lub mikroczipa wszczepionego pod skórą. 
 
Jak widać zatem sposobów na przesyłanie zwierząt jest kilka, najważniejsze aby wybrać ten, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom. Pamiętajmy jednak zawsze o jak najlepszym  przygotowaniu przesyłki, tak aby zwierzaki nie były narażone na niebezpieczeństwa związane z ich transportem.
 

Autor: Jakub Mikołajczak
 
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena