Towary niebezpieczne – wyzwanie dla kuriera.

Dodano: Sunday, 09 April 2023 o 10:24  
Transport niektórych towarów jest ograniczony lub nawet zabroniony przez prawo. Do transportu innych wymaga się specjalnych procedur i sprzętu. Niektóre firmy kurierskie posiadają uprawnienia do transportu takich towarów. Trzeba jednak wiedzieć, że duża odpowiedzialność ciąży również na nadawcach tak nietypowych przesyłek.

Podstawowe informacje

Należy jednak zacząć od wyjaśnienia, co można uznać za towary niebezpieczne. Są to substancje, materiały i przedmioty, których przewóz jest zabroniony lub dopuszczony jedynie na specjalnych warunkach określonych prawem, w szczególności „Umową europejską” dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, nazywaną w skrócie Umową ADR. Do takich towarów zalicza się więc między innymi materiały wybuchowe, substancje zapalne, żrące, zakaźne, trujące czy promieniotwórcze.

Procedury i wymagania

W zależności od rodzaju niebezpiecznego towaru oraz jego ilości, procedury zawarte w umowie ADR mogą być stosowane jedynie częściowo lub w ogóle. Zwolnione ze specjalnych procedur jest transportowanie określonych, niewielkich ilości tych materiałów. Większe ich ilości, lecz również do specjalnych limitów mogą być transportowane przez firmy kurierskie na określonych zasadach. Taki transport przesyłek przewożonych w ilościach ograniczonych oznacza się skrótem LQ – Low Quantity. Najważniejszymi wymaganiami dotyczącymi takiego transportu są:
• Odpowiednie opakowanie (kombinowane lub wewnętrzne), nie koniecznie atestowe, odporne na zniszczenie, chroniące zawartość przed wydostaniem się na zewnątrz;
• Nie przekroczenie ilości maksymalnych na opakowanie wewnętrzne i na sztukę przesyłki;
• Oznakowanie w sposób widoczny i trwały każdego opakowania.
Przykładowe oznaczenia opakowań towarów niebezpiecznych:

Poza tym każdy pojazd do przewożenia materiałów niebezpiecznych powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt awaryjny. Na taki sprzęt składają się między innymi:
• klin do podkładania pod koła,
• dwa stojące znaki ostrzegawcze,
• odpowiednie kamizelki ostrzegawcze,
• latarki,
• sprzęt do ochrony dróg oddechowych,
• okulary ochronne
• robocze rękawice.
Elementy takiego obowiązkowego wyposażenia mogą się różnić w zależności od typu i ilości przewożonego towaru.
Umowa ADR określa również dokumentację niezbędną do transportu towarów niebezpiecznych. List przewozowy powinien być sporządzony zgodnie z wymaganiami umowy i dokładnie informować o rodzaju i ilości przewożonych substancji. Poza tym kierowca powinien być wyposażony w specjalną instrukcję postępowania z ładunkiem.

Kto się tego podejmie?

Jak widać przewożenie niebezpiecznych towarów i materiałów nie jest proste. Nie wszystkie firmy kurierskie mają takie usługi w swojej ofercie. Firma K-EX przyjmuje do transportu ograniczone ilości towarów niebezpiecznych, jednak jej korporacyjne zasady postępowania z takimi materiałami są w niektórych aspektach bardziej restrykcyjne, niż te powszechnie obowiązujące. Firma podkreśla, że opakowania powinny być wystarczająco mocne, aby wytrzymywały wstrząsy oraz czynności występujące normalnie podczas przewozu.
Towarów niebezpiecznych nie obawia się również firma TNT. Dzięki doświadczonemu personelowi podejmuje się transportu nawet najbardziej wymagających przesyłek. Na swojej stronie zamieszcza również porady dotyczące transportu baterii i akumulatorów litowych.
DHL ma certyfikat na transport pewnych klas materiałów niebezpiecznych jako przesyłek ekspresowych (zgodnie z przepisami IATA). Poza tym firma może podjąć się transportu większej ilości towarów niebezpiecznych po wcześniejszym uzgodnieniu warunków takiego wyjątkowego przewozu z klientem.
 
Marta Piotrowiak
Alarado.pl
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena