Prawo przewozowe, czyli czego nie wysyłamy kurierem

Dodano: Wednesday, 31 May 2023 o 11:56  
Mimo iż z usług kurierskich korzysta coraz więcej osób, to niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że istnieje całkiem długa lista towarów, których zgodnie z aktualnym prawem przewozowym, nie można wysyłać kurierem. Jeżeli produkt, który chcemy wysłać znajduje się na tej liście, to kurier ma prawo odstąpić od wykonania usługi. Czego dokładnie nie można wysyłać zgodnie z prawem przewozowym? Zapraszamy do lektury.
 

Lista zabronionych towarów

 
Do grupy towarów zakazanych przez prawo przewozowe, należą oczywiście wszystkie rzeczy niebezpieczne, czyli takie mogące wyrządzić szkodę osobom lub innym przesyłkom podczas transportu. Są to w szczególności materiały łatwopalne, wybuchowe lub radioaktywne oraz substancje żrące, broń i amunicja.
 
Zabronione jest również przesyłanie narkotyków oraz leków psychotropowych. Wyjątkiem są tylko wysyłki w celach naukowych lub medycznych, ale do tego ustawowo są upoważnione tylko określone instytucje.
 
Prawo przewozowe zakazuje przesyłania zarówno żywych roślin i zwierząt jak i też zwłok ludzkich oraz zwierzęcych. Jeżeli ktoś z naszej rodziny np. zginie w dalekim kraju, to do przetransportowania ciała trzeba wynająć specjalistyczną firmę, co zazwyczaj wiążę się z dużymi kosztami.
 

Zakaz wysyłania dzieł sztuki i antyków

 
Prawo przewozowe wyraźnie podkreśla, że w przesyłkach nie mogą znajdować się żadne dzieła sztuki, antyki czy kamienie szlachetne. To samo tyczy się różnego rodzaju papierów wartościowych albo ważnych certyfikatów. 
 
Kurier może odmówić wykonania usługi również wtedy, gdy stwierdzi, że nasza paczka może zabrudzić lub w jakiś inny sposób uszkodzić pozostałe przesyłki. Dlatego tak istotne jest odpowiednie pakowanie wysyłanych przedmiotów tak, żeby paczka była odporna na podrzucanie i wstrząsy w czasie transportu.
 
Jeżeli zdecydujemy się wysłać jeden z wymienionych powyżej towarów, a zostanie on uszkodzony lub zagubiony przez firmę kurierską, to jesteśmy narażeni na utratę jakichkolwiek podstaw do roszczeń odszkodowawczych. Warto o tym pamiętać i nie ryzykować, zwłaszcza jeżeli chcemy wysłać coś drogocennego, jak np. antyki lub papiery wartościowe.
 
 
Autor: Jakub Mikołajczak
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena