Już jest! Nowe Prawo pocztowe

Dodano: Friday, 30 November 2012 o 14:05  
23 listopada Sejm uchwalił nową ustawę Prawo Pocztowe. Przepisy znajdujące się w tym akcie mają dostosować polski rynek do wymogów stawianych przez Unię Europejską. Oznacza to, że wszystkie firmy świadczące usługi pocztowe mają otrzymać równy dostęp do rynku. Niestety, w ostatnich miesiącach pojawiło się wiele publikacji sugerujących, że część monopolu sprawowanego przez Pocztę Polską zostanie utrzymana. Czy mają one słuszność? Czy Poczta Polska będzie w jakiś sposób uprzywilejowana? Jakie to niesie za sobą konsekwencje? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tym kwestiom.
 

Liberalizacja to fakt

Jedno jest pewne, wraz z początkiem 2013 roku Poczta Polska straci ostatni obszar usług zastrzeżonych, czyli przesyłki listowe do 50g. Inni operatorzy pocztowi będą mogli świadczyć te usługi bez stoswanych dotychczas wybiegów, takich jak dociążanie listów blaszkami.


Deficytowe usługi powszechne

W nowym prawie nie ma również zapisu o obowiązku świadczenia usług powszechnych przez Pocztę Polską. Nie oznacza to jednak, że będzie istaniała w tym zakresie pełna dowolność. Usługi powszechne z reguły nie przynoszą zysku, więc mogłoby się okazać, że żadna firma nie chce ich świadczyć. W dodatku wymagają one bardzo rozbudowanej infrastruktury. Dlatego też nowe przepisy wprowadzają funkcję operatora wyznaczonego, który będzie miał obowiązek takie usługi świadczyć. Operator ten będzie wyłaniany w konkursie na okres 10 lat.
 

Kontrowersje

Zarówno alternatywni operatorzy pocztowi, jak i niektórzy klienci i przedstawiciele mediów liczyli na to, że wraz z liberalizacją Poczta Polska utraci swoją pozycję rynkową. Jednakże, nie wynika ona jedynie z przepsiów zapewniających monopol, więc nie może zostać tak łatwo zachwiana. Poczta Polska jest jak na razie jedynym operatorem posiadającym na tyle rozbudowaną infrastrukturę, aby świadczyć usługi powszechne na terenie całego kraju. Dlatego też została ona   pierwszym operatorem wyznaczonym na okres 3 lat. Niektórzy twierdzą, że jest to kolejne uprzywilejowanie państwowego kolosa. Nie zauważają oni często jednak, że jest to na razie jedyne rozwiązanie, które zapewni klientom dostęp do usług powszechnych i nie będzie wiązało się z obniżeniem ich jakości. Natomiast po trzech latach o status operatora wyznaczonego będzie mógł się ubiegać każdy operator pocztowy.
 

Zapłaci sam operator

Jeśli operator wyznaczony poniesie stratę na świadczeniu usług powszechnych, to będzie musiał ją pokryć w 96%. Reszta będzie pokrywana przez alternatywnych operatorów pocztowych. Wszystkie usługi powszechne będą natomiast zwolnione z podatku VAT, bez względu na to, jaka firma będzie je świadczyć.

Podsumowując, mimo, że nowe przepisy nie spowodują rewolucyjnych zmian na początku 2013 roku, jednak stworzą warunki do równego konkurowania.
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena