Drony – jednak jeszcze nie zastąpią kurierów

Dodano: Tuesday, 06 October 2015 o 19:53  
Jakiś czas temu w sieci pojawiło się wiele spekulacji na temat niezwykle innowacyjnych rozwiązań w branży kurierskiej, czyli wprowadzenia latających dronów do dostarczania klientom przesyłek. Czy takie rozwiązanie faktycznie jest realne, czy powinno jeszcze pozostać w sferze marzeń lub długoterminowych celów? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w kolejnym artykule.

Drony nie będą latać nad polskimi miastami

Specjaliści od nowoczesnych rozwiązań technologicznych zgodnie stwierdzają, że drony na pewno nie zastąpią jeszcze kurierów, a przynajmniej nie w ciągu najbliższych kilku lat. Jest to przede wszystkim związane z kwestiami prawnymi – zanim zostaną wprowadzone ustawy i odpowiednie pozwolenia, na wykorzystywanie takich latających maszyn, musi upłynąć sporo czasu.
 
Kolejna kwestia to budzące wątpliwości kwestie techniczne. Pojawiają się one przede wszystkim w przypadku cięższych przesyłek, gdyż drony mogłyby sobie poradzić z paczkami ważącymi maksymalnie do około 3 kg. Inne wątpliwości dotyczą też na przykład tego, gdzie drony miałyby zostawiać zamówione przesyłki? Kolejne zastanawiające kwestie to stworzenie całego zespołu ludzi, który sterowałby te wszystkie latające urządzenia i czuwał nad ich zadaniami. Jak widać zatem, to choć pomysł wydaje się ekscytujący, póki co budzi więcej pytań i wątpliwości, niż konkretnych, realnych rozwiązań.

Jakie innowacje mogą się pojawić w branży kurierskiej? 

Jeżeli zatem nie w dronach, to gdzie firmy kurierskie będą szukały innowacyjnych rozwiązań? Na pewno zdecydowanie bardziej przydatne mogą okazać się coraz bardziej zaawansowane systemy nawigacyjne. Specjalny program, który pozwalałby na tworzenie indywidualnie spersonalizowanej trasy, która pozwoli zaoszczędzić wiele kilometrów, mógłby być zbawieniem dla wielu firm kurierskich, szczególnie tych działających w dużych aglomeracjach. 
 
Inna możliwość zaoszczędzenia może też dotyczyć sposobu napędzania pojazdów. Testowane są silniki hybrydowe oraz napędzanie pojazdów biogazem lub prądem. Wiadomo, że im większa oszczędność na transporcie przesyłki, tym niższą cenę można zaproponować klientom. 
 
Specjaliści podkreślają również, że innowacyjne rozwiązania wcale nie są zarezerwowane tylko dla wielkich firm kurierskich. Bardzo często to właśnie małe firmy mają o wiele większe możliwości testowania innowacyjnych rozwiązań, gdyż mogą to zrobić szybciej i sprawniej w porównaniu do dużych korporacji. 
 
Jak widać zatem, w ciągu najbliższych lat drony nie powinny zacząć się pojawiać nad polskimi miastami, jednak nie oznacza to, że nie pojawiają się w naszym kraju inne, innowacyjne rozwiązania w branży kurierskiej. Ze względu na to, że rynek e-commerce rozwija nadal w bardzo szybkim tempie, to internetowi klienci mogą śmiało liczyć na coraz większe udogodnienia ze strony firm kurierskich.

Autor: Jakub Mikołajczak
 
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena