Co wybrać – list polecony, ekonomiczny czy kuriera?

Dodano: Saturday, 28 October 2023 o 09:49  
Przy współczesnym rozwoju Internetu, coraz więcej osób sprzedaje jak i też zakupuje wiele produktów właśnie poprzez Internet. Taki zakupiony bądź sprzedany przedmiot trzeba jednak zawsze wysłać i wtedy pojawia się pytanie – w jaki sposób najlepiej to zrobić? Zdecydować się na list polecony, ekonomiczny czy może przesyłkę kurierską? W kolejnym artykule opisujemy wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Lista polecony a ekonomiczny – czym różnią się te rozwiązania?

Najrzadziej wybieraną w tej chwili opcją jest tzw. list ekonomiczny. Skąd jego coraz mniejsza popularność? Przede wszystkim stąd, że listy ekonomiczne nie są przesyłkami rejestrowanymi, więc w związku z tym nie mamy możliwości ich monitorowania. Mimo iż jest to najtańszy sposób wysyłania listów, to na pewno nie warto z niego korzystać podczas wysyłania ważnych lub wartościowych dokumentów. 
 
Sytuacja wygląda jednak inaczej jeżeli zdecydowalibyśmy się na list polecony. Naszej przesyłce zostanie nadany odpowiedni numer, dzięki czemu będziemy mieli możliwość jej śledzenia. Jeżeli list polecony zaginie, mamy możliwość złożenia reklamacji, co niestety nie jest możliwe w przypadku listu ekonomicznego. Czemu jeszcze list polecony jest lepszy, szczególnie w przypadku przesyłania ważnych dokumentów? Dlatego iż do jego odbioru konieczne jest złożenie podpisu. Jeżeli listonosz nie zastanie nikogo w domu, list można odebrać na poczcie w ciągu 14 dni.

Firma kurierska – najbardziej popularna możliwość

Istnieje jednak jeszcze trzecia, coraz bardziej popularna opcja, czyli kurier. Jedną z największych zalet jest fakt, że aby nadać przesyłkę kurierską nie trzeba się nawet ruszyć z domu, gdyż wszystko możemy załatwić przez Internet, a wtedy kurier przyjedzie do nas odebrać paczkę. Co więcej, odbiorca oczekujący na przesyłkę, może być w stałym kontakcie z kurierem który ma mu ją dostarczyć. 
 
Teoretycznie kolejną zaletą kuriera jest możliwość sprawdzenia zawartości przesyłki przy dostawcy bez dodatkowych opłat, jednak w praktyce rzadko który kurier ma czas, aby na to pozwolić i czekać aż odbiorca otworzy przesyłkę i wszystko dokładnie przejrzy. Koszt przesyłek kurierskich jest zawsze trochę wyższy niż usługi poczty polskiej, ale w większości przypadków przesyłka jest w stanie dotrzeć do odbiorcy w ciągu 2 dni, co rzadko jest możliwe przy korzystaniu z usług pocztowych. 
 
Podsumowując, firmy kurierskie są obecnie jednymi z najlepszych rozwiązań, szczególnie jeżeli planujemy przesyłanie większych przedmiotów. Choć zawód kuriera nie cieszy się w naszym kraju zbyt dobrą renomę i większości osób kojarzą się oni z nerwowymi i niekulturalnymi pracownikami, to w praktyce nie zawsze tak to wygląda i często można trafić na kuriera z którym da się wszystko ustalić zgodnie z naszymi planami.
 
 

Autor: Jakub Mikołajczak
 
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena