Co będzie przyszłością branży kurierskiej?

Dodano: Sunday, 24 September 2023 o 13:23  
Ze względu na coraz większe wymagania klientów korzystających z usług kurierskich, w przyszłości na rynku będą się liczyć tylko i wyłącznie te marki, które będą oferować usługi najwyższej jakości i na najwyższym poziomie. Na czym muszą skupić się firmy kurierskie, aby zdobyć sympatie klientów? Na to pytanie odpowiadamy w kolejnym artykule.

Zintegrowane usługi, czyli wygrają tylko najlepsi

Specjaliści z branży kurierskiej zgodnie przyznają, że przyszłość firm kurierskich to jak najlepiej zintegrowane usługi. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie to, że istotne będzie zarówno bezpieczeństwo przesyłek, szybkość i niezawodność w ich dostarczaniu oraz możliwość ubezpieczenia wysyłanych paczek. Coraz bardziej istotna staje się również możliwość dostarczania przesyłek nie tylko do rąk własnych, ale do wybranych punktów. 
 
Bardzo możliwe, że dużą część klientów przejmą w przyszłości tzw. paczkomaty. Z czego to wynika? Wielu klientów bardzo nie lubi sytuacji, kiedy stojący pod drzwiami ich domu kurier dzwoni do nich i prosi o szybkie przybycie i odebranie przesyłki. Dla wielu klientów takie sytuacje są niewygodne i dostarczają niepotrzebnego stresu. Dlatego właśnie o wiele wygodniejsze będzie odebranie paczki z maszyny, gdyż można to zrobić o każdej godzinie, bez dostosowywanie się do planu dnia kuriera. 
 
Z pewnością rozwinie się również międzynarodowe dostarczanie przesyłek. Coraz więcej klientów korzystających z handlu e-commerce potrzebuje zamawiać towary z zagranicznych sklepów. Bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości zostaną uchwalone ustawy, które ułatwią międzynarodowe zakupy, zarówno poprzez ich przyśpieszenie jak i też obniżenie kosztów dostawy. Firma InPost już współpracuje z wieloma krajami z całego świata, a ostatnio rozpoczyna nawet ekspansję w Arabii Saudyjskiej. 

Cena nie będzie dla każdego najważniejsza

Warto również zaznaczyć, że cena usług nie będzie jedynym, decydującycm czynnikiem na rynku kurierskim. Dla wielu klientów zdecydowanie ważniejsza jest np. możliwości prostego i szybkiego zwrotu towaru, po zakupieniu go w sklepie internetowym. Obecnie taka opcja jest możliwa właśnie przy korzystaniu ze wspomnianych już Paczkomatów.
 
Również coraz bardziej istotna staje się dla klientów możliwość zmieniania miejsca dostawy. Współcześnie ludzie coraz częśćiej podróżują, a niejednokrotnie są to wyjazdy spontaniczne, które nie były wcześniej zaplanowane. W takich sytuacjach wielu klientów może potrzebować możliwości zmiany adresu dostarczenia paczki.
 
Jak zatem widać, przyszłość usług kurierskich bęzie należeć tylko do najlepiej zorganizowanych firm. Klienci już są bardzo wymagający, a wszystko wskazuje na to, że w przyszłości ich wymagania będą się zwiększać jeszcze bardziej. 
 

Autor: Jakub Mikołajczak
 
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena