Zmiany w projekcie ustawy Prawa Pocztowego

Dodano: Thursday, 06 September 2012 o 16:13  
Nowa wersja projektu ustawy Prawo Pocztowe została opublikowana w sierpniu tego roku. Eksperci uważają, że akt ten jest jeszcze niedopracowany, a prace przebiegają zbyt wolno. W takim tempie obowiązująca może stać się niedopracowana wersja ustawy. Przedstawiamy najważniejsze aspekty nowego prawa.
 

Negocjacje w sprawie umowy o dostęp

Zniesienie monopolu na rynku pocztowym będzie się wiązało z udostępnieniem sieci infrastruktury Poczty Polskiej alternatywnym operatorom. Do projektu wprowadzono jednak przepis, który spotkał się w przypadku sektora telekomunikacyjnego z zarzutami ze strony Komisji Europejskiej. Chodzi o nakaz prowadzenia negocjacji w sprawie zawarcia umowy o dostęp. W dodatku z ustawy wynika, że decyzje o dostępie będą weryfikowane przez sądy administracyjne, a nie, jak powinno być, przez powszechne. Takie zapisy stawiają w niekorzystnej sytuacji operatorów pocztowych.
 

Kurierzy już bez rejestracji

Komentując poprzednie wersje projektu ustawy zwracaliśmy uwagę na to, że wymagane będzie od kurierów (pracowników firm kurierskich) rejestrowanie się jako operator pocztowy. Na szczęście w nowej wersji dodano ustęp stanowiący, że „nie wymaga wpisu do rejestru działalność pocztowa wykonywana w imieniu operatora pocztowego na podstawie pisemnej umowy o współpracę”. Oznacza to, że nawet kurierzy wykonujący pracę w ramach własnej działalności gospodarczej będą mogli uniknąć rejestracji i dodatkowych formalności.
 

Pozostałe zmiany

W nowej wersji projektu doprecyzowano również kwestie pełnomocnictwa. Przesyłkę pocztową będzie można wydać pełnomocnikowi adresata upoważnionego na podstawie pełnomocnictwa ogólnego lub pełnomocnictwa pocztowego. Doprecyzowano również kwestie opłacenia cła i formalności celnych. Od tej pory umożliwiono również Prezesowi UKE korzystać z usług instytucji prywatnej podczas weryfikacji badania czasu doręczenia przesyłek pocztowych. Co ważne, nie przewiduje się zwiększenia wydatków z budżetu państwa na dofinansowanie Poczty Polskiej.  Pozostałe zmiany są niewielkie i mają raczej charakter kosmetyczny, niż ściśle merytoryczny lub dotyczą bardziej technicznych aspektów funkcjonowania operatorów.
 
Miejmy nadzieję, że do końca roku ustawa Prawo Pocztowe nie będzie budziła większych zastrzeżeń zarówno ze strony klientów, jak i Poczty Polskiej, kurierów i niezależnych operatorów.
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena