Uwaga! – cyberprzestępcy podszywają się pod firmy kurierskie

Dodano: Tuesday, 30 December 2014 o 07:12  
Coraz częściej zdarzają się w Polsce ataki cyberprzestępców, które polegają na podszywaniu się pod znane, międzynarodowe firmy kurierskie. Co jest celem internetowych złodziei? W jaki sposób ich rozpoznać i jak się przed nimi ustrzec? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule.

Kradzież danych bankowych

Cyberprzestępcy, którzy wykorzystują wizerunek znanych firm kurierskich, mają dwa główne cele. Pierwszy z nich to kradzież poufnych danych, czyli w szczególności chodzi o dane dotyczące kont bankowych, loginów oraz haseł. Takie dane przestępcy zdobywają przez fałszywą stronę internetową, na której użytkownik wypełnia specjalnie przygotowane puste pola. 
 
Drugi cel to instalowanie szkodliwych wirusów na komputerach i smartfonach użytkowników. Dzięki tym programom cyberprzestępcy mają możliwość monitorowania aktywności użytkowników online i w ten sposób kradzieży poufnych danych. Wirusy te służą też do rozprzestrzeniania spamu oraz przeprowadzania tzw. ataków DDos. 
 
Jak rozpoznać fałszywego e-maila, który został wysłany przez złodziei danych? W polu nadawcy znajduje się zazwyczaj pełna nazwa danej firmy kurierskiej, natomiast w adresie nadawcy często widnieją takie nazwy jak: info, service, reply, support. Temat wiadomości brzmi zazwyczaj bardzo poważnie, gdyż jego zadaniem jest zachęcenie odbiorcy do otwarcia e-maila. Często w temacie znajdują się informacje związane ze statusem dostawy, śledzeniem paczki czy potwierdzeniem wysyłki.
 
Przede wszystkim jednak fałszywe e-maile wyglądają bardzo wiarygodnie i profesjonalnie. W większości nich znajduje się logo danej firmy kurierskiej, a wszystkie informacje są przekazane oficjalnym, korporacyjnym językiem. Treść wiadomości zazwyczaj nakłania odbiorcę do kliknięcia w podany link lub zainstalowania danego programu. Często opisywany jest też problem z dostawą, prośba poprawy adresu wysyłki czy też ponaglenie odbioru przesyłki. 

Jak rozpoznać fałszywego e-maila?

Jeżeli odbiorca uwierzy, że otrzymany e-mail jest prawdziwy i kliknie w podany link, jest następnie proszony o wypełnienie odpowiednich pól w celu rozwiązania opisanego problemu. Instrukcje są zazwyczaj bardzo dokładne i szczegółowe oraz wprost tłumaczą odbiorcy co i gdzie powinien teraz wpisać lub jakie programy zainstalować. Ostatecznym celem jest wypełnienie przez odbiorcę fałszywego formularza z danymi osobowymi i bankowymi.
 
Na co więc przede wszystkim zwrócić uwagę, aby rozpoznać fałszywy e-mail? Najłatwiej można to zrobić przez dokładne przeanalizowanie treści linków zawartych w wiadomości, czyli sprawdzeniu czy adres na który odsyłają posiada w domenie nazwę firmy kurierskiej. Druga istotna kwestia to sprawdzenie czy w treści znajdują się dane kontaktowe pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje. Jeżeli będziemy uważni i ostrożni, to na pewno uda nam się ustrzec przed tego typu atakiem. 



Autor: Jakub Mikołajczak
 
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena