Przyszłość świata według DHL

Dodano: Friday, 09 March 2012 o 16:10  
Firma kurierska DHL, jako globalny operator logistyczny, jest mocno zainteresowana rozwojem świata. Firma już dziś powinna myśleć o odległej przyszłości, aby jak najszybciej dostosować swoją strategię do nadchodzących zmian. Pozwoli jej to na wyprzedzenie konkurencji i przygotuje na ewentualne niekorzystne zmiany. Efektem zainteresowania firmy DHL przyszłością jest raport „Delivering Tommorow: Logistics 2050”.


Raport na rok 2050

DHL zatrudnił przy tworzeniu raportu 42 ekspertów z różnych dziedzin, którzy przeanalizowali trendy biznesowe, gospodarcze i społeczne. Analizy te obejmowały najważniejsze wskaźniki takie jak wzorce konsupcji, trendy społeczne i technologiczne czy też zmiany klimatyczne. Firma zdecydowała się na metodę scenariuszową, ponieważ zwykłe ekstrapolacje trendów, w dzisiejszym, zmiennym świecie, są często nieskuteczne. Z drugiej strony tak turbulentne otoczenie wymaga od przedsiębiorstw przygotowania sięna dynamiczne zmiany, co wymaga dalekosiężnych prognoz. Najważniejsze wniosi płynące z analizy zawarto w pięciu scenariuszach.

To już trzeci projekt badawczy prowadzony w ramach serii „Delivering Tommorow”. Wcześniejsze badania dotyczyły oczekiwań klientów w 2020 roku oraz zrównoważonej logistyki.

Przedstawiamy scenariusze stworzone w badaniu:
 

Scenariusz 1: Nadciągający upadek

Dzisiejszy świat zdominowany jest przez materializm i masową konsumpcję. Ten niezahamowany rozwój konsumpcjonizmu powoduje zbyt szybkie zużywanie zasobów środowiska naturalnego oraz nieodwracalne zmiany w klimacie. Te z kolei powodują coraz częstsze klęsk żywiołowe takie jak susze, huragany czy powodzie. Skutki dla transportu, jakie wynikają z tych trendów są dwojakie. Z jednej strony nieustannie rośnie popyt na usługi transportowe, a z drugiej, transport jest narażony na niespodziewane przeszkody, co utrudnia zarządzanie i fukncjonowanie takich firm.
 

Scenariusz 2: Megawydajność w megamiastach

Miasta to obecnie najprężniej rozwijające się regiony na świecie. Aby uniknąć problemu dużej emisji zanieczyszczeń, rozwija się „zielona” technologia. Sprawne systemy komunikacji miejskiej walczą z przeciążeniami. Wszyscy: od mieszkańców, przez władze, aż do przedsiębiorców dążą do zwiększania efektywności działania. Jest to duże wyzwanie dla logistyki, która będzie musiała w przyszłości dostarczać jeszcze bardziej innowacyjne rozwiązania.
 

Scenariusz 3: Spersonalizowany styl życia

Świat kieruje się w stronę wszechobecnej personalizacji konsumpcji. Konsumenci będą mogli  bez ograniczeń samodzielnie tworzyć, projektować i dostosowywać towary do własnych potrzeb. Wynalezione niedawno drukarki 3D będą jednym z elementów umożliwiających ten proces. Spowoduje to wzrost znaczenia handlu regionalnego, gdzie jedynie informacja i surowce będą transportowane na skalę globalną. Konsekwencją dla handlu będzie też rozproszenie procesu produkcji, ponieważ każdy klient będzie mógł być włączony w proces produkcji. Stwarza to wielkie wyzwania dla logistyki ostatniej mili, od której jakości będzie zależał sukces przedsiębiorstwa transportowego.
 

Scenariusz 4: Paraliżujący protekcjonizm

Ze względu na duże trudności ekonomiczne w dzisiejszym świecie, niektóre państwa kierująsię w stronę dużego protekcjonizmu. Chronią narodowe gospodarki i pomagają swoim przedsiębiorcom. Rozwój takich nacjonalistycznych zachowań może spowodować odwrócenie trendu globalizacyjnego i spowolnienie rozwoju technologicznego. Wysokie ceny energii i niedostatek surowców będzie prowadził do konfilktów międzypaństwowych. Dla firm logistycznych tak scenariusz będzie oznaczał zmianę sposobu działania – regionalizację transportu i konieczność radzenia sobie z ograniczonym handlem zagranicznym.


Scenariusz 5: Globalna elstyczność – lokalne dostosowania

Mimo rosnącego konsumpcjonizmu, istnieją czynniki ograniczające globalny transport. Są to klęski żywiołowe, zmiany klimatyczne i tendencje do ograniczania działalności przedsiębiorstw (tzw. lean management). Firmy logistyczne staną przed problemem zmniejszającej się elastyczności wraz ze wzrostem globalnej efektywności. Będą musiały postawićna szersze dostosowania lokalne, aby utrzymać się na rynku w trudnych czasach. Ważne będzie bezpieczeństwo transportu i infrastruktura zapewniająca regularne dostawy w niepewnych czasach.

Scenariusze te dają możliwość lepszej oceny trendów i przewidzenia dokąd mogą nas zaprowadzić. Jednak mało prawdopodobne jest to, że któryś z nich miałby się spełnić w całości. Najprawdopodobniej doświadczymy kombinacji kilku z nich. Mimo to już dziś firma DHL może zacząć przystosowywać się do pojawiających się zmian.
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena