Palety – wygodna standaryzacja czy problem dla firm?

Dodano: Friday, 11 May 2012 o 15:32  
Palety to drewniane platformy, na których mogą być transportowane duże i ciężkie towary. W branży transportowej są najpopularniejszym nośnikiem. W przypadku usług kurierskich, wszystkie towary, które ważą więcej niż 30 kg, muszą być umieszczone na palecie. Jednak, jak każdy sposób transportu, ma on swoje wady i zalety.
 

Wygodna standaryzacja

Większość palet używanych w obrocie towarowym to palety Euro. Oznacza to, że mają one jednakowe wymiary – 1200 x 800 x 144 mm oraz charakteryzują się podobną, wysoką wytrzymałością. Standaryzowanie rozmiarów palet niesie ze sobą duże oszczędności, ponieważ można do nich dopasować linie produkcyjne, magazyny i środki transportu. Do palet o innych wymiarach trzeba byłoby wszystkie te elementy za każdym razem dostosowywać i tracić cenny czas.
 

Problem małych firm

Palety często jednak stwarzają problemy małym firmom transportowym lub wysyłającym towary do wielu klientów. W takich sytuacjach pojawiają się problemy z odzyskaniem palet, na których dostarczony był towar. Puste przebiegi samochodów są nieopłacalne, co skutkuje tym, że ani posiadacz palety, ani jej właściciel nie chcą jej transportować. Czasami odbiorcy towaru zbywają właścicieli stwierdzeniami, że paleta została zniszczona lub obiecują, że oddadzą ja w późniejszym terminie. Taka sytuacja sprzyja również pojawianiu się podróbek europalet na rynku. Pojawiają się nośniki bez certyfikatów, a co za tym idzie mogące zagrażać bezpieczeństwu towarów.
 

Co zrobić?

Ponieważ w transporcie trudno jest znaleźć rozwiązanie, które zastąpiłoby palety, trzeba pojawiające się problemy rozwiązać w inny sposób. Warto wprowadzić w firmie system ewidencji palet i rozliczania z nich kierowców i partnerów handlowych. Można również znakować palety.
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena