Nowe technologie w branży usług kurierskich

Dodano: piątek, 05 czerwiec 2015 o 10:07  
Nowoczesne technologie rozwijają się w tak niesamowitym tempie, że trudno przewidzieć co może zostać wprowadzone w ciągu najbliższych lat i jak bardzo zmieni to nasze życie. Również w branży usług kurierskich pojawia się coraz więcej pomysłów na oryginalne wykorzystanie nowych technologii. Jakie to pomysły i co mogą one zmienić? Na to pytanie odpowiadamy w kolejnym artykule.

Drony dostarczające przesyłki kurierskie i algorytmy ułatwiające zakupy

Coraz głośniej w mediach zaczyna być o niesamowitym rozwiązaniu, które planuje wprowadzić firma Amazon. Zamierza ona bowiem wykorzystać drony, czyli latające, zdalnie sterowane urządzenia, do rozwożenia paczek. Choć wizja wielu dronów, latających ponad polskimi miastami, wydaje się wizją niczym z filmu science-fiction, to jest ona bardzo realna. Oczywiście pomysł ten jest w trakcie testowania i jeszcze pewnie sporo czasu upłynie zanim zostanie w pełni zoptymalizowany, jednak istnieje duża szansa, jeżeli drony okażą się efektywnym rozwiążaniem, że zostaną też wprowadzone przez polskie firmy kurierskie. 
 
Inny, rewolucyjny pomysł, to tzw. big data. Co kryje się za ta tajemniczą nazwą? W skrócie chodzi tutaj o przetwarzanie danych w chmurze i zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji do wspomagania decyzji zakupowych. Jak powinno to działać w praktyce? Użytkownik przeglądający różne oferty i produkty, może otrzymać np. na maila, propozycje zakupu konkretnego produktu, który według tego co przeglądał wcześniej, będzie najlepszym wyborem dla niego. Klient będzie więc otrzymywał gotową propozycję zakupową, zanim jeszcze pojawi się w nim decyzja o dokonania tego zakupu. Sztuczna inteligencja pomoże mu zatem dokonać jak najlepszego wyboru.

Rozwój technologiczny możliwy dzięki rozwojowi Internetu

Nowe technologie rozwijają się w naszym kraju przede wszystkim dzięki temu, że mamy bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę. Coraz więcej osób ma stały dostęp do Internetu, i to w takiej prędkości, że korzystanie z niego jest bardzo wygodne. 
 
Kolejna istotna kwestia to coraz większa ilość osób korzystających z Internetu na urządzeniach mobilnych. Jest coraz więcej miejsc w których można korzystać z darmowego Internetu poprzez Wi-fi, a operatorzy telekomunikacyjni oferują w abonamentach coraz większe paczki Internetu. To wszystko sprawia, że w obecnych czasach coraz więcej ludzi ma możliwość korzystania z Internetu praktycznie w każdym miejscu i o każdym czasie. 
 
Tak naprawdę żyjemy w czasach, w których każdego dnia możemy usłyszeć wiadomość o jakimś rewolucyjnym rozwiązaniu, które za kilka lat odmieni nasze codzienne funkcjonowanie. Bardzo możliwe zatem, że również w sektorze usług kurierskich zaczną pojawiać się coraz bardziej zaawansowane, technologiczne rozwiązania, które ułatwią i usprawnią korzystanie z tych usług. 


Autor: Jakub Mikołajczak
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena