Zmiany w umowie ADR dotyczącej przewozu towarów niebezpiecznych

Dodano: Monday, 23 May 2011 o 12:39  
Umowa ADR, to „Umowa europejska” dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Są to takie towary jak materiały wybuchowe, substancje zapalne, żrące, zakaźne, trujące czy promieniotwórcze. Umowa określa procedury i wymagania dotyczące przewozu takich substancji. Jest ona stale poprawiana i nowelizowana, aby jak najlepiej regulować ten obszar.

Bez rewolucji

Zmiany w umowie, czyli nowe przepisy techniczne weszły w życie z dniem 1 stycznia 2011. Przewoźnicy mogą jednak korzystać z 6-miesięcznego okresu przejściowego, w którym można stosować wciąż przepisy z umowy z 2009 roku. Wprowadzone zmiany nie wnoszą nic rewolucyjnego do umowy. Są to raczej kosmetyczne poprawki mające na celu zwiększenie przejrzystości dokumentacji i uporządkowanie informacji w niej zawartych.

Najważniejsze zmiany

Najistotniejsze zmiany w umowie ADR dotyczą towarów niebezpiecznych przewożonych w małych ilościach, tzw. LQ. Dotychczas transportowanie niewielkich ilości tych materiałów było zwolnione ze specjalnych procedur. W takim przypadku wystarczyło jedynie odpowiednie oznakowanie opakowań. Od tego roku wprowadzono obowiązek specjalnych wpisów w dokumentacji przewozowej oraz odpowiedniego oznakowania pojazdów. Opracowano również nowy znak LQ. Jednak dotychczasowe znaki z umowy ADR 2009 będzie można stosować aż do 2015 roku.

Inne regulacje

W najnowszej wersji „umowy europejskiej” dokonano również zmian w regulacjach dotyczących zapisów stosowanych przy przewozie odpadów, przewozu materiałów szkodliwych dla środowiska wodnego, przewozu ogni sztucznych oraz obowiązku przechowywania dokumentów przewozowych. Wprowadzono również zmiany w instrukcji pisemnej dla kierowcy. Dotyczą one w większości charakterystyki zagrożeń dla poszczególnych grup towarów. Zmianie uległy również zapisy w instrukcji odnośnie sprzętu ochrony ogólnej i indywidualnej.
Zmiany te nie są duże, ani rewolucyjne, jednak już od czerwca przewoźnicy, w tym firmy kurierskie, będą musieli ich bezwzględnie przestrzegać.
 
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena