Alternatywni operatorzy przeciwko nowemu Prawu Pocztowemu

Dodano: Friday, 07 December 2012 o 12:39  
Pisaliśmy niedawno o tym, że uchwalono już nowelizację Prawa Pocztowego. Ostatni obszar zastrzeżony Poczty Polskiej został zniesiony. Pojawiają się jednak głosy, że nadal kilka przywilejów państwowej spółki zostało utrzymanych. 
 
Chyba największe zastrzeżenia budzi zapis, z którego wynika, że jedynie potwierdzenie nadania wydane przez operatora wyznaczonego ma moc urzędową. Skutkiem takiego zapisu jest to, że za datę wpływu dokumentów wysłanych za pośrednictwem Poczty Polskiej przyjmuje się datę widniejącą na stemplu pocztowym, natomiast w przypadku operatorów alternatywnych jest to nadal data dotarcia dokumentów do adresata. 
 
Operatorzy alternatywni twierdzą, że jest to ograniczenie zasad wolnej konkurencji i ograniczenie praw klientów. Postawienie operatora wyznaczonego w tak uprzywilejowanej pozycji sprawi również, że będzie on mógł podwyższyć ceny na tego typu usługi o ok. 20%. Zapłacą za to podatnicy, ponieważ z przesyłek rejestrowanych ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru najczęściej korzystają instytucje państwowe.
 
Dodatkowo, pojawiły się wątpliwości co do prawidłowości przebiegu prac nad nową ustawą. Okazało się, że najprawdopodobniej podstawą do stworzenia nowego Prawa Pocztowego był projekt przygotowany przez mec. Olgierda Świerzewskiego, związanego wtedy z Pocztą Polską. To z jego projektu zaczerpnięto pomysły znacznego ograniczenia dostępu opeartorów alternatywnych do infrastruktury operatora wyznaczonego, czy też sposobu wyliczania kosztu netoo operatora wyznaczonego. Mecenas pojawił się również na komisji sejmowej pracującej nad projektem prawa pocztowego jak ekspert Poczty Polskiej. Organizacje zajmujące się problemem korupcji w Polsce mają zamiar zażądać wyjaśnień dotyczących konfilktu interesów w tej sprawie.
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena