W jaki sposób poprawnie zapakować rower?

Dodano: sobota, 31 maj 2014 o 11:44  
Mimo iż rower jest przedmiotem sporych rozmiarów, a wysyłanie go w przesyłce kurierskiej wydaje się niespotykanym rozwiązaniem, to jednak jest to możliwe. Aby jednak z tej możliwości skorzystać, należy zapakować wysyłany rower w odpowiedni sposób. Opisujemy jak przygotować rower do wysyłki i jak go właściwie zapakować.
 

Rower jako przesyłka kurierska

 
Pierwszą czynnością jaką najlepiej jest wykonać przed zapakowaniem roweru, jest rozebranie go na drobniejsze części. Dobrze jest odkręcić pedały, obsunąć siodełko, odkręcić dzwonek i zdemontować lampy. Kierownicę natomiast warto poluzować i skręcić ją wzdłuż ramy. Podstawową kwestią bezpiecznego transportu roweru, jest odkręcenie wszelkich odstających elementów i zapakowanie ich w osobne pudła, które następnie umieścimy w głównym kartonie.
 
Rower powinien być zapakowany w karton o kształcie prostopadłościanu. Wytrzymałość i twardość kartonu trzeba przetestować i dopasować ją do wagi roweru. Jak wiadomo rowery, zależnie od rodzaju i modelu, potrafią mieć bardzo różną wagę, więc trudno doradzić w tym przypadku coś konkretnego.
 

Zabezpieczanie paczki

 
Jeżeli jednak waga naszego roweru przekracza 10kg, najlepiej zastosować dodatkowe zamknięcie w postaci taśm bindujących, a całą paczkę owinąć wielokrotnie folią stretch. Folię trzeba dodatkowo okleić taśmą klejącą, tak aby taśma tworzyła krzyż na każdej ścianie kartonu. To zdecydowanie wzmocni karton przed otwarciem się lub uszkodzeniem podczas transportu.
 
Całą powierzchnię ramy roweru oraz kierownicę najlepiej owinąć folią bąbelkową. Dobrze aby utworzyć taką folią warstwę o grubości co najmniej 2 cm. Całą wolną przestrzeń w środku kartonu, należy natomiast wypełnić materiałami amortyzującymi. Można w tym celu wykorzystać wspomnianą folię bąbelkową, gazety lub zwoje zbitej folii stretch. Najważniejsze aby towar znajdujący się w kartonie nie przemieszczał się, kiedy poruszamy paczką. 
 
Należy pamiętać, że niedopuszczalne jest tworzenie tzw. sklejek, czyli łączenie dwóch lub więcej kartonów razem, za pomocą taśmy klejącej. Wszystkie mniejsze kartony powinny znaleźć się w środku dużego, prostopadłego kartonu i odpowiednio zamortyzowane, np. folią bąbelkową.  
 
 
Autor: Jakub Mikołajczak
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena