Transport szkła kurierem

Dodano: wtorek, 23 sierpień 2011 o 16:23  
Szkło to bardzo niewdzięczny materiał do transportu. Łatwo może ulec potłuczeniu. Najlepiej jest je transportować na własną rękę, ponieważ można na nie uważać przez całą drogę. Jeśli jednak musisz skorzystać z usług firmy kurierskiej, radzimy jak przygotować delikatny ładunek do transportu.
 

Kto się podejmie?

Wiele firm kurierskich ze względu na duże ryzyko uszkodzeń w przesyłkach nie przyjmuje do przewozu szklanych przedmiotów. Zbyt częste uszkodzenia naraziłyby je na duże koszty odszkodowań. Zapis wyłączający szkło z przewozu posiada m.in. firma Opek. Inne firmy, mimo że przewiozą szkło, mogą nie uznawać reklamacji w przypadku jego uszkodzenia w transporcie. Chroni ich prawo przewozowe. Stanowi ono, że przewoźnik zwolniony jest z odpowiedzialności za uszkodzenie przesyłki, jeśli przewożona rzecz jest szczególnie podatna na szkodę. Dlatego, nawet jeśli kurier przyjmie szkło do transportu to nadawca musi bardzo się postarać, aby dobrze zabezpieczyć przesyłkę.
 

Odpowiednie zabezpieczenie

Pakując szkło w karton musimy zadbać o to, aby był on jak najbardziej sztywny. Jeśli będzie miał kilka warstw, nie będzie tak łatwo się giął i niszczył. Ważne, aby szkło wewnątrz kartonu nie przemieszczało się, więc koniecznie trzeba zastosować wypełniacz np. w postaci kawałków styropianu. Szklany przedmiot zabezpieczamy w zależności od jego kształtu. Każdy nieregularny kształt możemy owinąć folią bąbelkową. Będzie ona amortyzowała ewentualne wstrząsy. Do transportu szyb wykorzystuje się przekładki korkowe i specjalne ochronne narożniki. Karton należy mocną zakleić taśmą, aby nie otworzył się w transporcie. Na opakowaniu należy umieścić odpowiednie naklejki ostrzegawcze „ostrożnie” czy „uwaga, szkło”. 
 

Przesyłka niestandardowa

Przesyłkę ze szkłem należy traktować delikatniej, niż inne. Wybierając usługę kurierską powinno się więc wybrać dodatkową opcję "przesylki niestandardowej". Ta opcja wraz z odpowiednim oznakowaniem kartonu zapewni ostrożniejsze obchodzenie się z przesyłką w trakcie transportu. Przede wszystkim będzie ona sortwna ręcznia, a nie automatycznie. Taka opcja wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości kilkunastu zł. Więcej informacji o przesyłkach niestandardowych znajdziesz w naszej poradzie.

Tak przygotowana przesyłka nie powinna się uszkodzić podczas przemieszczania. Radzimy również wybrać taką firmę kurierską, która dobrze obchodzi się z paczkami.
 
Komentarzy (1)
wtorek, 12 marzec 2019 o 12:22
Znajomy handluje antykami. Przesyła je ze stanów do Polski. Mówi, że pakuje je tak dokładnie, że może zrzucić je z piętra i nic im się nie stanie. Mówił też, że pierwszą paczkę jaką wysłał do Polski z antyczną porcelaną stracił przez to, że była słabo zabezpieczona.
Dodaj swoją opinię
Ocena