Zasady pakowania przesyłek

Dodano: Thursday, 02 June 2011 o 14:51  
 Prawidłowe opakowanie przesyłki to najważniejszy etap przygotowania jej do transportu. Według prawa przewozowego nadawca jest zobowiązany wydać przewoźnikowi rzeczy w stanie umożliwiającym ich prawidłowy transport, co oznacza, że na nim ciąży obowiązek ich odpowiedniego opakowania. Ma ono kluczowe znaczenie, ponieważ kurier ma prawo nie przyjąć do przewozu przesyłki nieopakowanej lub opakowanej nieprawidłowo. Nawet jeśli tego nie zrobi, to w przypadku zniszczenia czy uszkodzenia takiej przesyłki, nie będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie.

W co zapakować?

Jeśli chodzi o przesyłki kurierskie to do pakowania najlepsze jest kartonowe pudło. Dlaczego? Po pierwsze jest tanie i dostępne w wielu rozmiarach. Po drugie jest to preferowane opakowanie każdej firmy kurierskiej. Jeśli zapakujecie przesyłkę w coś innego np. folię, możecie zostać obciążeni dodatkową opłatą za element niestandardowy. Jest to spowodowane tym, że urządzenia sortujące są dostosowane do kartonów, więc pozostałe przesyłki trzeba sortować ręcznie. Jeśli jednak zdecydujemy się na inne opakowanie musimy pamiętać, że powinno ono zabezpieczać zawartość przed uszkodzeniem i być dość wytrzymałe. Często w przypadku nietypowych elementów, np. opon samochodowych, dobrze sprawdza się owinięcie przedmiotu folią stretch. Dla lekkich przedmiotów pakowanych w koperty lub małe kartony odpowiednia będzie folia bąbelkowa.

Jak zapakować?

Oprócz odpowiedniego opakowania ważny jest również sposób umieszczenia w nim przedmiotu. Po pierwsze najlepiej jest używać nowego opakowania, aby było jak najbardziej wytrzymałe. Jeśli widnieją na nim jakiś etykiety, należy je usunąć. Układając przedmioty wewnątrz opakowania należy zrobić to tak, aby nie przemieszczały w środku. Jeśli są za małe należy użyć wypełniacza, np. styropianu. Do zamknięcia opakowania najlepiej użyć mocnej taśmy klejącej. Obwiązywanie sznurkiem czy zawijanie w papier jest niewskazane. Warto też umieścić kopię etykiety adresowej wewnątrz przesyłki, na wypadek gdyby oryginał odkleił się od opakowania i zgubił.

Pakowanie nietypowych przedmiotów

Oczywiście powyższe zasady dotyczą typowych, niezbyt wrażliwych na uszkodzenia przedmiotów. Przedmioty kruche np. elektronika, szkło czy dzieła sztuki mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Może to być podwójne pudełko czy zabezpieczenia na rogi kartonu. W zależności od wymagań firmy kurierskiej należy również odpowiedni oznakować delikatną przesyłkę naklejkami „Uwaga szkło” czy „Tą stroną do góry”. Takie towary jak części samochodowe czy elektronika wymagają specyficznego załadunku, który z reguły jest opisywany w poradnikach na stronach firm kurierskich. Oczywiście, jeśli boimy się, że nasza przesyłka może ulec zniszczeniu w transporcie możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie.
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena