Kurier nie zastał odbiorcy – co dalej?

Dodano: czwartek, 16 czerwiec 2011 o 14:50  
 Często w przypadku doręczeń przesyłek do osób prywatnych zdarza się, że kurier nie zastaje odbiorcy w domu. Wiele osób zastanawia się w takim przypadku, co stanie się z przesyłką. Warto wiedzieć, że firmy kurierskie po kilku nieudanych próbach doręczenia zwracają paczkę do nadawcy. Aby tego uniknąć warto zapoznać się z procedurami firm kurierskich.

Kiedy był kurier?

Niektórzy kurierzy dzwonią do adresata jeszcze przed pierwszą próbą doręczenia. Dzięki temu można się umówić na odpowiadający termin. Nawet jeśli kurier tego nie zrobi, z pewnością nie musimy się martwić, że nie będziemy wiedzieli, czy już u nas był. Jeśli kurier nie zastanie nikogo w domu, zostawi awizo. Na takim dokumencie znajdziemy datę i godzinę wizyty doręczyciela. W zależności od firmy kurierskiej otrzymamy również informację gdzie możemy odebrać osobiście naszą przesyłkę lub kiedy kurier zawita po raz drugi.

Jak długo czeka przesyłka?

Należy pamiętać, że awizowana przesyłka nie będzie czekać w przedstawicielstwie firmy w nieskończoność, a kurierzy nie będą przyjeżdżać z nią pod nasze drzwi po 10 razy. Najczęściej firmy kurierskie stosują dwie próby doręczenia. Po dwóch nieudanych próbach przesyłka z reguły czeka jeszcze kilka dni na odbiorcę w terminalu firmy, a następnie jest zwracana nadawcy. Okres przetrzymywania jest różny dla różnych przewoźników. W tabeli poniżej podajemy zapisy w regulaminach firm kurierskich odnoszące się do przechowywania przesyłek.
 
Firma kurierska Czas przetrzymywania przesyłki
DHL 7 dni roboczych licząc od drugiej próby doręczenia
UPS 5 dni roboczych po trzeciej próbie doręczenia
TNT Jeżeli po podjęciu drugiej próby przesyłka nadal nie zostanie doręczona odbiorcy lub też, jeżeli odbiorca odmówi jej przyjęcia, TNT skontaktuje się z nadawcą w celu ustalenia dalszych działań.
DPD Po trzeciej próbie doręczenia.
OPEK 4 dni robocze od daty pierwszej próby doręczenia
Siódemka  3 dni robocze liczone od dnia następnego po dniu pozostawienia awiza
K-EX 7 dni od dnia pozostawienia awizo
GLS 7 dni od pierwszej próby doręczenia
POCZTEX 7 dni od dnia następnego po dniu pozostawienia awiza

Kto może odebrać paczkę?

A co jeśli wiemy, że nie zdążymy osobiście odebrać przesyłki? Czy ktoś może zrobić to za nas? Większość firm kurierskich uznaje za dopuszczalne pozostawienie przesyłki osobie dorosłej znajdującej się w miejscu zamieszkania adresata. Oczywiście taki zastępczy odbiorca podpisuje się na liście przewozowym, więc zawsze możemy się dowiedzieć komu przekazano przesyłkę. Jeśli zakładamy, że nikogo nie będzie w domu możemy udzielić zaufanej osobie pełnomocnictwa na odbiór przesyłki. Taka osoba będzie mogła wtedy bez problemu reprezentować nas przed firmą kurierską i odebrać przesyłkę.

Uważaj na koszty

Jeśli przesyłka nie zostanie odebrana przez adresata w określonym terminie, następuje jej zwrot do nadawcy. W takiej sytuacji nadawca ponosi dodatkowy koszt przesyłki zwrotnej. Wysyłając paczkę warto więc dobrze umówić się z odbiorcą, aby uniknąć dodatkowych wydatków. 
 
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena