Czego nie wkładać do paczki? Rzeczy wyłączone z przewozu.

Dodano: Monday, 13 June 2011 o 16:17  
Mimo, że możemy mieć wrażenie, że przesyłką kurierską wyślemy dosłownie wszystko, to nie jest tak. Istnieją rzeczy, które na mocy prawa lub regulaminów firm kurierskich są wyłączone z przewozu. Istnieją również towary, których przewóz wymaga odpowiednich procedur i nie każdy przewoźnik podejmie się takiego zadania.

Czego nie wolno?

Prawo przewozowe określa trzy grupy przedmiotów wyłączonych z transportu:
  • towary, których przewóz zabroniony jest na mocy odrębnych przepisów,
  • towary, które z powodu swoich rozmiarów, masy lub innych właściwości nie nadają się do przewozu,
  • towary niebezpieczne w rozumieniu odrębnych przepisów, chyba że zostały dopuszczone do przewozu na specjalnych warunkach.
Poza tymi trzema grupami ustawa wspomina jeszcze, że w przypadku rzeczy łatwo psujących się, zwłok i szczątków ludzkich oraz żywych zwierząt należy stosować się do szczególnych warunków przewozu.

Zapoznaj się z regulaminem

Firmy kurierskie stosują dodatkowe ograniczenia w zakresie towarów przyjmowanych do transportu. Robią to z różnych powodów. Jednym z nich jest wysoka wartość przesyłki i narażenie firmy na wysokie koszty w przypadku jej zniszczenia lub zaginięcia. Z tego powodu przewoźnicy określają maksymalną dopuszczalną wartość przesyłki. Często stosują też odpowiednie zapisy w regulaminach. W większości firm kurierskich nie prześlemy: gotówki, papierów wartościowych, kamieni szlachetnych, wyrobów jubilerskich, antyków i dzieł sztuki.
Kolejnym powodem ograniczania zakresu przyjmowanych towarów jest zabezpieczanie się firmy przed nadmiernymi szkodami w przesyłkach, a co za tym idzie odpowiedzialnością finansową. Wiele firm kurierskich nie przyjmuje rzeczy łatwo psujących się, wymagających temperatury kontrolowanej lub innych specjalnych warunków. Z tego powodu w paczce nie prześlemy m.in. żywności.
Kolejnym aspektem jest bezpieczeństwo. Przesyłki stanowiące zagrożenie dla ludzi lub mogące uszkodzić inne przesyłki również nie są przyjmowane przez kurierów. Szczególnym przypadkiem są tu towary niebezpieczne, które wymienione są w specjalnej ustawie ADR. Ich przewóz może odbywać się w ograniczonych ilościach i z zachowaniem ściśle określonych procedur. Takie towary to m.in. materiały wybuchowe, łatwopalne, chemikalia czy materiały promieniotwórcze. Z przewozu wyłączona jest również broń i amunicja.
Kolejną grupą przedmiotów, które nie mogą być transportowane przez firmy kurierskie są leki, narkotyki i środki psychotropowe. Zabrania tego prawo farmaceutyczne.

Konsekwencje

Co się stanie, gdy jednak wyślemy przesyłkę z zabronionym przedmiotem? Radzimy tego nie robić. Gdy firma kurierska zorientuje się, co jest zawartością przesyłki może nałożyć na nas karę. Dla przykładu DPD nalicza pięciokrotność kwoty należnej za przesyłkę. Jeśli natomiast kurier sprawdzi zawartość przy odbiorze, będzie mógł odmówić przyjęcia paczki.
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena