Co to jest waga gabarytowa?

Dodano: Friday, 13 January 2012 o 14:49  
Waga gabarytowa (nazywana także wymiarową, przestrzenną lub wolumetryczną) nie jest rzeczywistą wagą przesyłki, tylko wartością obliczoną na podstawie jej wymiarów.  W przypadku przesyłek dużych i lekkich waga gabarytowa jest wyższa niż rzeczywista waga paczki. W takiej sytuacji firma kurierska używa właśnie tej wyższej wagi do obliczenia kosztów przesyłki. W ten sposób przewoźnicy próbują się zabezpieczyć przed nadmiernym zajmowaniem miejsca  (np. w samochodach dostawczych ) przez lekkie, a co za tym idzie tanie przesyłki. Dlatego też w większości firm kurierskich opłatę oblicza się na podstawie tej wagi, która jest wyższa: rzeczywistej lub gabarytowej.

Jak jest obliczana waga wymiarowa?

Waga wymiarowa obliczana jest, w firmach które je stosują, przez pomnożenie wszystkich wymiarów przesyłki (długość x szerokość x wysokość) i podzielenie otrzymanej w ten sposób objętości przesyłki przez odpowiedni współczynnik przeliczeniowy wagi objętościowej. Dokładne sposoby wyliczania podane są w tabeli poniżej. Jeśli otrzymany wynik jest wyższy od rzeczywistej wagi, to przyjmujemy go do obliczania ceny przesyłki.
 
Firma kurierska Sposób obliczania wagi gabarytowej
TNT Usługi zagraniczne:
• dla usług ekspresowych:
objętość przesyłki w m3 / 200
• dla usług Economy:
objętość przesyłki w m3 / 250
Usługi krajowe:
objętość przesyłki w m3 / 250
UPS Objętość przesyłki w cm3 / 5000
DHL
1 m3 przesyłki = 250 kg, czyli
objętość przesyłki w cm3 / 4000
Siódemka Objętość przesyłki w cm3 / 6000
K-EX Jeden metr sześcienny (m3)   - 100 kg 
Opek Objętość przesyłki w cm3 / 6000
 
Firmy niewymienione w tabelce nie przyjmują do przewozu przesyłek gabarytowych. Najczęściej mają one określone wymiary lub objętość, których przesyłka nie może przekroczyć.
 

Cena przesyłki gabarytowej 

To o ile wyższa będzie cena przesyłki gabarytowej , niż standardowej zależne będzie od tego jak duża różnica będzie między wagą rzeczywistą a wymiarową. Bardzo lekkie i bardzo duże przesyłki będą po prostu droższe.
 
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena