Rozwiązania transportowe dedykowane dla poszczególnych branż

Dodano: Friday, 27 April 2012 o 15:00  
Niektóre branże mają specyficzne wymagania dotyczące transportu. Firmy kurierskie starają się tym wymaganiom jak najlepiej sprostać. W tym celu tworzą gotowe rozwiązania dla poszczególnych branż lub oferują rozwiązania dedykowane opracowywane przez zespoły specjalistów. Takie działania poprawiają sprawność funkcjonowania obsługiwanych firm, a przez co pozytywnie wpływają na rozwój całej gospodarki. Przybliżamy jak wygląda obsługa poszczególnych branż.
 

Branża medyczna i farmaceutyczna

Produkty z tych branż powinny być transportowane w ściśle określonych, niezmiennych warunkach. To duże wyzwanie dla przewoźników. Laboratoria naukowe pracujące dla branży medycznej są rozlokowane po całym świecie, więc bardzo często występuje potrzeba transportu delikatnych próbek. Przewóz leków oraz preparatów medycznych wymaga najczęściej jak najkrótszego czasu dostawy oraz zabezpieczenia przed zmianą temperatury, wilgotności powietrza, a nawet przed wstrząsami. Przewoźnicy tworzą specjalne działy usług dla tego typu przesyłek obsługujące tzw. zimne łańcuchy dostaw. Ich nazwa pochodzi od faktu, że dużo produktów medycznych musi być przewożonych w ujemnej temperaturze. Przewoźnicy gwarantują branży medycznej stały monitoring temperatury ładunku podczas transportu oraz odpowiednie opakowania utrzymujące stałą temperaturę. Dzięki temu spełniane są restrykcyjne wymogi. Najczęściej przewożonymi towarami z tej branży są: próbki medyczne, płyny ustrojowe, odczynniki medyczne, organy do transplantacji, implanty, leki i aparatura medyczna. Na wypadek kłopotów i nieprzewidzianych zdarzeń firmy kurierskie przygotowują indywidualne plany awaryjne dla tych przesyłek.
 

Branża elektroniczna

Przemysł elektroniczny jest jedną z kluczowych dziedzin gospodarki światowej. Prognozuje się, że wartość tego rynku w Polsce będzie systematycznie rosnąć i osiągnie w 2013 roku wartość 1,6 mld $. Produkty elektroniczne charakteryzuje wysoka wartość i podatność na uszkodzenia w transporcie. Dlatego też firmy z tej branży wymagają specjalnej obsługi logistycznej. Firmy kurierskie współpracują z producentami elektroniki zarówno w obszarze dusytrybucji, jak i zaopatrzenia. Zaopatrzenie produkcji jest szczególnie wymagające, jeśli przebiega ona w systemie Just in Time. W takim przypadku opóźnienia są niedopuszczalne. Przewoźnicy często zarządzają całymi magazynami producentów, komplementują zamówienia, obsługują dystrybucję do pośredników lub ostatecznych klientów oraz dystrybuują części zamienne do serwisów. Coraz popularniejsze stają się również usługi zwrotu do serwisu gwarancyjnego.
 

Branża motoryzacyjna

Branża motoryzacyjna najczęściej korzysta z systemów produkcji Just in Time i Just in Sequence. Wymaga ona również dostaw części zamiennych do sklepów, dealerów i warsztatów samochodowych. Stawia to przeowźnikom duże wymagania w zakresie terminowości i elastyczności transportu. Dla przykładu pojawia się zapotrzebowanie na przesyłki realizowane w weekendy. Ważna jest również obsługa zwrotów. Z tą branżą wiąże się również obsługa eksportu, ponieważ większość produkowanych w Polsce części trafia za granicę.
 

Finanse i bankowość

Mimo rozpowszechniania się bankowości internetowej, polskie prawo w przypadku niektórych usług nadal wymaga podpisania umowy w formie papierowej. Te przepisy są z jednej strony pewną nidogodnością dla banków, a z drugiej stwarzają pole do współpracy z firmami kurierskimi. Przewoźnicy zapewniają branży finansowej dwukierunkową wymianę dokumentów z klientami. Kurierzy zapewniają na tę okoliczność przesyłki proceduralne, zapewniające przestrzeganie klauzuli poufności i bezpieczeństwa danych odbiorców.


Opracowano na podstawie raportu "Branza przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych. Wpływ na polską gospodarkę."
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena