Poczta Polska stawia na nowości

Dodano: Thursday, 20 June 2013 o 13:33  
Poczta Polska nadal aktywnie walczy o miejsce na zliberalizowanym rynku i próbuje dostosowywać się do wymagań klientów. Z tego względu zapowiadają się duże zmiany. Zobaczymy, czy pozwolą one spółce przezwyciężyć dotychczasowe problemy.

Dane finansowe Poczty Polskiej za 2012 rok są optymistyczne. Spółce udało się obniżyć koszty, ale z drugiej strony zmalały również przychody. Udało się jednak wypracować zysk w wysokości 114 mln zł. To mniej, niż w roku poprzednim, ale ten spadek przychodów tłumaczony jest inwestycjami w kapitał ludzki.  Przede wszystkim zwiększono pracownikom składkę rentową. W dodatku Poczta zapowiada, że za 2-3 lata może wejść na giełdę.

Mimo, że monopol na przesyłki do 50 g został zniesiony, to nie wpłynęło to znacząco na udziały w rynku poszczególnych operatorów. Być może takie zmiany zaobserwujemy w przyszłości.  Na razie konkurencja Poczty Polskiej ma jeszcze zbyt mało placówek i nie obsługuje w dostatecznym stopniu terenów wiejskich.  Jednak segment przesyłek listowych zmniejsza się z rok na rok. Aby przetrwać na rynku, Poczta chce rozwijać się w kierunku usług kurierskich, bankowych i ubezpieczeniowych. Te trzy dziedziny mają zapewnić stały rozwój i odpowiednią kondycję finansową spółki.

Poczta Polska stawia na innowacyjne rozwiązania. Już niedługo ruszy aplikacja mobilna umożliwiająca wysyłanie NeoKartek. Niedługo będzie można również kupić on-line znaczek pocztowy i wydrukować go w domu.

Operator stawia na kompleksową obsługę małych i średnich przedsiębiorstw. To właśnie takie podmioty często nie mogą zrezygnować z korespondencji fizycznej na rzecz elektronicznej. Coraz więcej również małych sklepów internetowych korzysta z Poczty Polskiej.

Poczta Polska chce również wprowadzić zmiany w zakresie relacji z pracownikami. Ma się skończyć płacenie jedynie za przychodzenie do pracy. Operator zapowiada wprowadzenie systemu ocen pracowniczych. Nie wiadomo jednak jak postępują pracę nad wdrożeniem systemu wynagradzania uzależnionego od wyników.

Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena