Kurierzy mają zastrzeżenia do nowego Prawa Pocztowego

Dodano: Friday, 29 June 2012 o 12:08  
Pisaliśmy niedawno o Poczcie Polskiej i sytuacji, w jakiej się znajdzie po liberalizacji rynku i wprowadzeniu nowego Prawa Pocztowego. Okazuje się, że Poczta zachowa wiele przywilejów, co pomoże jej utrzymać dominującą pozycję na polskim rynku pocztowym. Jej konkurenci podejrzewają, że twórcy ustawy chcą pomóc spółce, która nie jest przygotowana do stawienia czoła konkurencji. Okazuje się, że również trochę odleglejsi konkurenci Poczty Polskiej, czyli kurierzy mają zastrzeżenia do nowych uregulowań prawnych mających uwolnić rynek pocztowy.
 
Przypomnijmy, że do tej pory nie ma w polskim prawie jasnych uregulowań dotyczących usług kurierskich. Przewoźnicy, w zależności od usługi podlegają pod Prawo Pocztowe lub Prawo Przewozowe. Czytają wspomniany projekt ustawy ma się wrażenie, że jego twórcy chcieli załatwić sprawę kurierów „za jednym zamachem” razem z nowymi regulacjami pocztowymi.
 
Firmy kurierskie chcą znieść zapis nakładający na ich podwykonawców (czyli większość kurierów) niewygodny i nieuzasadniony wymóg spełniania szeregu wymagań, takich samych jak np. sama Poczta Polska. Będą oni bowiem traktowani, jak operatorzy pocztowi. Przesyłki kurierskie zostały w nowej ustawie „podciągnięte” pod działalność pocztową. Wraz z jej wejściem jedynie doręczanie druków bezadresowych nie będzie działalnością pocztową.
 
Ustawa wprowadza też instytucję tzw. operatora publicznego. Ma on doręczać przesyłki na terenach mało opłacalnych. Najprawdopodobniej dla większości terenów będzie to Poczta Polska, która z tego tytułu będzie dofinansowywana z budżetu i funduszy prywatnych firm w przypadku strat na tej działalności. Oznacza to, że konkurencja PP będzie dofinansowywać nieekonomicznego kolosa.
 
Miejmy nadzieję, że ustawa zostanie poprawiona. Niestety zostało na to niewiele czasu, bo od nowego roku mamy obowiązek uwolnić rynek.
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena