7 trendów zrównoważonego rozwoju na 2013 rok

Dodano: Friday, 01 February 2013 o 13:22  
Jak co roku, eksperci od kwestii zrównoważonego rozwoju określili główne trendy, którymi powinny podążać firmy odpowiedzialne społecznie. Wszystko po to, aby radzić sobie coraz lepiej z globalnymi problemami, takimi jak: zmiany klimatu, ubóstwo, praca dzieci itp. UPS opublikował na swoim blogu siedem głównych trendów, którymi powinny kierować się przedsiębiorstwa.


1.Zarządzanie konsumpcją

Nadmierny konsumpcjonizm, mimo że przyczynia się do rozwoju gospodarczego, jest również powodem wielu problemów. Często klienci kupują zbyt dużo, nabywają rzeczy, które nie są im potrzebne i nadmiernie się zadłużają. W zastraszającym tempie zwiększa się również ilość odpadów produkowanych przez społeczeństwo. Ma to duży wpływ również na producentów dóbr konsumpcyjnych, którzy dopasowują się do sezonowych wahań sprzedaży i najnowszych trendów. Ważne jest więc, aby przedsiębiorstwa stworzyły konsumentom warunki do ograniczania nadmiernej ilości zakupów, ponownego wykorzystywania zakupionych dóbr oraz recyclingu.
 

2.Zaangażowanie konsumentów

Już nie tylko pracownicy i udziałowcy są zainteresowani działalnością przedsiębiorstw. Coraz częściej sami konsumenci wymagają od firm odpowiedzialnego zachowania oraz realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju. Przedsiębiorstwa więc coraz uważniej słuchają swoich konsumentów. Zbierają ich opinie, komentarze i badają reakcje na różnego typu działania. Dzięki temu łatwiej jest skonstruować plan zrównoważonego prowadzenia biznesu.


3.Podejście krótkoterminowe

Przedsiębiorstwa w różny sposób podchodzą do koncepcji zrównoważonego rozwoju. Jedne wpisują jego cele w swoje długoterminowe strategie. Inne wykorzystują tę koncepcję do krótkoterminowego podniesienia zainteresowania konsumentów i wykreowania ich pozytywnej opinii o firmie. Jednakże podejście krótkoterminowe na dłuższą metę okazuje się niekorzystne dla przedsiębiorców. Konsumenci, którzy rozpoznają „fałszywe” działania dotyczące zrównoważonego rozwoju, będą rozczarowani i nigdy już nie wrócą do firmy.
 

4.Połączenie troski o środowisko i sprawiedliwości społecznej

Obecnie nikt już nie ma wątpliwości, że na świecie zachodzą zmiany klimatyczne, które wywołują wiele klęsk żywiołowych. Teraz zwraca się coraz większą uwagę na to, jak te zjawiska wpływają na społeczeństwa. Bada się wpływ zmian klimatu na dostęp społeczności do wody, pożywienia oraz na rozwój ekonomiczny państw przyczyniając się do wzrostu ubóstwa. Przedsiębiorstwa powinny więc określić, w jaki sposób ich zasoby mogą przydać się podczas pomocy ofiarom klęsk żywiołowych.
 

5.Odpowiedzialne łańcuchy dostaw

Kwestie zrównoważone rozwoju powinny być rozpatrywane nie tylko w odniesieniu do własnej działalności, ale również wprowadzone do zarządzania łańcuchami dostaw. Często bowiem zdarza się tak, że firmy, które same chcą uchodzić za odpowiedzialne, korzystają z outsourcingu, który często wiąże się np. z wykorzystywaniem pracowników (również dzieci) w krajach rozwijających się. Dlatego też firmy powinny zająć się również dokładnym sprawdzaniem swoich partnerów biznesowych.
 

6.Kobiety

Kobiety to najbardziej zainteresowana kwestiami społecznymi i środowiskowymi grupa. Są one również głównymi nabywcami w swoich rodzinach. Kobiety wykazują również coraz większe zainteresowanie rozwijaniem swojej wiedzy. To do nich powinny być kierowane głównie akcje informacyjne przedsiębiorstw społecznie odpowiedzialnych.
 

7.Bardziej rygorystyczne i powszechnie stosowane standardy raportowania

Obecnie powszechne stosowanie pewnych standardów raportowania o działalności dotyczącej zrównoważonego rozwoju funkcjonują jedynie w sferze teoretycznej. Global Reporting Initiative ma zamiar również wydać w 2013 roku kolejną wersję wytycznych dotyczących raportowania. Nawet niektóre rządy zaczęły stawiać pewne wymagania przedsiębiorcom w tym zakresie.

Wszystkie te trendy pokazują, że kwestie zrównoważonego rozwoju coraz częściej wchodzą już w skład standardowych działań przedsiębiorstw.
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena